Adam

Zbiór opowiadań science fiction o zróżnicowanej tematyce. Są tu teksty oscylujące wokół człowieka i jego relacji ze światem i wszechświatem. Ryszard Głowacki porusza kwestie nowych dokonań nauki, ekologii i przyszłych nowych gałęzi wiedzy.

Jale | 2015-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Opowiadania napisane wyraźnie sprawniej niż wydany parę lat wcześniej "Paroksyzm numer minus jeden", osnute wokół interesujących pomysłów, nie dające szansy przyłapania autora na grafomańskich wyskokach czy zauważalnie koślawej psychologii postaci, tyle że w większości przypadków pozbawione jakichkolwiek sensownych puent. Ot, teksty sobie gładko płyną, bez punktu kulminacyjnego czy jakiejś bardziej zawikłanej intrygi, po czym w chwili, gdy czytelnik oczekuje domykania wątków i szykowania się pod grand finale, pojawia się ostatnia kropka. Zupełnie jakby autor źle sobie rozplanował budowę opowiadania i zakończył w chwili, gdzie inni pisarze dopiero przygotowują się do zaskoczenia czytelnika końcową konkluzją. Przez to ulatnia się gdzieś zadowolenie z potoczystej narracji, a pojawia irytacja na bezsensownie zmarnowany potencjał.

Dopracowane zdają się z całego zbioru tylko pierwsze dwa teksty: "Czym jestem?" (nieciekawy, ale dobrze spuentowany short) i "Ostatnia wyprawa Voya...

Regalia | 2015-01-30
Przeczytana: 24 stycznia 2015

To powinna być lektura. Dlaczego? Ano:

Opowiadania nadal na czasie. Idealnie pokazane są absurdy przyszłości - tej, która już się dzieje powoli i tej odległej, ale wciąż zbliżającej się.
Inwigilacja - opowiadanie podsuwa pytanie, czy Przyszłościowy Wielki Brat nie uzna cię za winnego, bo sikałeś zbyt krzywo.
Dusza - czy w przyszłości będę mogła przenieść się do ciała kota i pobzykać się z kocicą w świetle Łyska?
Akwizycja - to majstersztyk! Sprzedawca pozywa męża, bo ten popchnął go i biedak spadł AŻ z dwóch schodków! I żona go zostawia, bo jest tak bardzo NIENOWOCZESNY. A trzeba - i wypada - być NOWOCZESNYM.

Na absurdach widać, jak komiczne prawo utworzono.

książek: 1906
Niehalo | 2013-09-19
Przeczytana: 19 września 2013

Ok, książka dość dobra o ile lubi się fantastykę naukową. Ja lubię. Lubię też wyrwane z kontekstu opowiadania. Nie lubię za to kiepskich dialogów.
A czy pomyślałam? Jasne: o sobie, o antyutopii(jest wszędzie), o człowieczeństwie, o wojnie, o sile. I to wcale nie jakoś nachalnie, ot tak, po prostu.
A, i jeszcze jedno: opowiadania są dość nierówne, ale za to kilka jest wybitnych.

problem | 2017-10-30

Moim zdaniem jednak ten zbiór nie może się równać z mikropowieścią "Paroksyzm numer minus jeden", gdyż zawarte tu opowiadania są do bólu typowe, niczym się nie wyróżniające wśród bardzo wielu podobnych tekstów bardzo wielu innych autorów. Natomiast "Paroksyzm..." miał rozmach w sferze koncepcji i scenerii.

WPle | 2018-03-18
Teresa | 2018-02-19