Bez przerwy wypełniać tę ciszę

Seria: Fantazja, Przygoda, Rozrywka
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Adam

Zawartość zbioru:

- Pociąg
- Rozbiór logiczny
- Sztuczne oddychanie
- Bez przerwy wypełniać tę ciszę
- I.T.M. 19-65
- To ja odkryłem prawdę
- Operacja "Godot", czyli dialogi kosmiczne

[KAW, 1979]

Jale | 2015-05-06
Przeczytana: 19 listopada 1999

Strasznie marny zbiór opowiadań, z których tylko jedno ma jako taki związek z fantastyką, a wśród ogółu tekstów znajdzie się ledwie kilka zdań bądź ładnych, bądź mądrych. Poza tym - ocean nonsensu.

Otwierający książkę "Pociąg" odstręcza mętnie skrojoną historią o grupie ludzi, którzy wynajęli lokomotywę i kilka wagonów, żeby rozbić się w tunelu i tym samym urzeczywistnić fikcję opisaną przez Dürrenmatta w "Tunelu". "Rozbiór logiczny" jest abstrakcyjną, bezsensownie rozdętą opowieścią o instytucie, gdzie jest masa idiotów zatrudnionych do robienia bzdurnych rzeczy (kilku wymyśla nieistniejące hasła, paru innych dorabia do nich definicje, następni tłumaczą hasła na obce języki, etc). "Sztuczne oddychanie" - mimo że krótkie - jest tak bełkotliwe, że nie sposób stwierdzić, o czym w ogóle jest (może to jakaś wczesna wersja "Ataraksji"...?). "Bez przerwy wypełniać tę ciszę" morduje opisem drętwej, kompletnie pozbawionej sensu konferencji w jakimś hospicjum. "I.t.m. 19-65"...

problem | 2016-11-15
rasilio | 2015-10-08