Wspomnij Phlebasa

Cykl: Kultura (tom 1) | Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek]
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Consider Phlebas
Adam

W galaktyce szaleje straszliwa wojna. Zagłada dosięga księżyce, planety, orbitale, a nawet gwiazdy. Giną miliardy rozumnych istot. Idrianie walczą za wiarę. Kultura o moralne prawo do istnienia. Tam, gdzie stawką są zasady, nie ma miejsca na litość. Losy konfliktu spoczywają w rękach jednego z ostatnich metamorfów; od wyniku jego straceńczej misji zależy przyszłość wszechświata. Wspomnij...

Wspomnij Phlebasa otwiera zakrojony z rozmachem cykl powieści, w których Banks w mistrzowski sposób połączył najlepsze elementy klasycznej hard SF i space opery, okraszając je mnóstwem oryginalnych pomysłów oraz przewrotnym poczuciem humoru.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Zmarły kilka tygodni temu Iain M. Banks należy do twórców bardzo cenionych w swoim kraju, niestety mało znanych za granicą – w tym w Polsce. Świadczyć o tym może chociażby fakt, że z liczącego dziewięć części cyklu książek o Kulturze, na język polski przetłumaczono zaledwie trzy.

"Wspomnij Phlebasa" stanowi pierwszą z nich. W bliżej nieokreślonej przyszłości, w przestrzeni kosmicznej toczy się wojna pomiędzy Kulturą a Idirianami. Bora Horza Gobuchul jest Metamorfem – jednym z ostatnich przedstawicieli sztucznie stworzonej do celów bojowych rasy, mogącej niemal dowolnie zmieniać swój kształt i fizjologię. Cudem uniknąwszy gównianej (dosłownie) śmierci na planecie Sorpen, otrzymuje misję: odnaleźć zbiegły Umysł (element technologii Kultury) i dostarczyć go Idirianom. Jego szyki zostają jednak pomieszane już na początku, kiedy okręt na którym się znajduje, zostaje zaatakowany przez jednostkę Kultury, a sam Horza przechwycony przez piracki statek kosmiczny. Od tego momentu Banks raczy...

gambrinus | 2012-07-11

Kapitalna powieść, osadzona w oryginalnym świecie odległej przyszłości, dostatecznie doceniona tylko w ojczyźnie autora. Fabuła sprawia wrażenie banalnej - grupka najemników z niebezpieczną misją na peryferiach totalnej wojny. Całe szczęście jest to tylko punkt wyjścia do wciągającej, ponurej historii z nietuzinkowymi bohaterami i gęstym klimatem. Wspomnij Phlebasa łączy różne konwencje - space opery, militarnego SF, horroru. W każdej z nich Banks czuje się świetnie i pozornie banalna opowieść zmierza ku jednemu z najbardziej porywających finałów, z jakimi miałem do czynienia w ostatnich latach.

hero3 | 2012-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2012

Pomysł na głównego bohatera i gra w zniszczenie dla mnie rewelacja.Reszta całkiem poprawna,momentami nawet b. dobra.Czytałem ją trzy razy i podobała mi się za każdym razem.7/10

Killst4r | 2013-06-22

Miejscami zaskakująca, ale daję 6 ponieważ okrutnie dłużyła mi się końcówka, z której do końca nie jestem zadowolony, mam wrażenie jakby autor do końca był pewny jak chce zakończyć główny wątek.

Michalovic | 2013-04-19
Przeczytana: 17 kwietnia 2013

Moja recenzja "Wspomnij Phlebasa"

Zapraszam do czytania i komentowania :)

marijestmoja | 2018-04-20
Przeczytana: 12 kwietnia 2003