Wszechświat w obiektywie. Historia Teleskopu Hubble'a

Universe in Focus. The Story of the Hubble Telescope
83-86822-32-5
astronomia
Agnieszka

Wszechświat w obiektywie została wydana w 1997 roku, przez wydawnictwo RTW. tłumaczenia oryginalnego tekstu dokonali M. Czerny i B. Mazur. książka została podzielona na 6 rozdziałów, rozpoczynających się od opisu okolic z Ziemi i stopniowo przenoszących czytelnika w głąb kosmosu. Rozdział I zawiera opis historii teleskopu kosmicznego i procesu naprawy jego optycznej wady. w rozdziale drugim przedstawione zostały wszystkie planety naszego układu słonecznego, natomiast rozdział III przedstawia teoretyczne podstawy ewolucji gwiazd. Rozdział IV wprowadza czytelnika w niemalże najdalsze poznane tajniki kosmosu i przedstawia w sposób barwny i szczegółowy różne galaktyki. Rozdział V zajmuje się ewoluującym wszechświatem i zawiera jedna z najbardziej zadziwiających zapisów wizualnych naszej astronomicznej ery. ostatni rozdział książki zatytułowany zestawienie faktów dostarcza podstawowych informacji rozwijających i uzupełniających treść książki, wśród których znajdują się, m.innymi: zbiór danych uzupełniających treść książki oraz słowniczek wprowadzający czytelnika w arkana terminów specjalistycznych z zakresu astronomii używanych w książce. Na końcu książki zamieszczony został indeks pojęć i nazwisk sławnych uczonych których nazwiska się w tej publikacji pojawiają oraz lista kilkudziesięciu tytułów książek popularnonaukowych z dziedziny astronomii. Książka jednakże zawiera przede wszystkim ponad 15o przepięknych, barwnych fotografii ciał niebieskich, wykonanych w ogromnej większości przez teleskop Hubble'a.
publikacja Wszechświat w obiektywie przeznaczona jest przede wszystkim dla szerokiej rzeszy miłośników astronomii, od początkujących do zaawansowanych. początkującym dostarcza podstawowych wiadomości dotyczących zarysu współczesnej wiedzy astronomicznej, natomiast astronomowie będący na wyższym poziomie zaawansowania swoich zainteresowań uzyskać mogą informacje na temat niemalże najświeższych ( jak na ten rok wydania książki) odkryć, dokonanych przez największy teleskop świata. wszyscy natomiast będą podziwiać na podstawie zamieszczonych fotografii piękno wszechświata. Moim zdaniem książka powinna zainteresować wszystkich czytelników - od przedszkolaka po babcie i dziadków. Uważam że jest to najpiękniejsza książka o astronomii w języku polskim wydana w XX wieku.

Wojtek | 2016-04-19

Stara pozycja jeszcze sprzed drugiej misji serwisowej, ale i tak zachwyca zdjęciami, które już wtedy Hubble - po instalacji COSTARa - robił piękne. To typowy album mający zaciekawić zdjęciami, a do tego dostarczyć trochę podstawowej i ogólnej wiedzy o otaczającym nas Wszechświecie - w tych dwóch rolach spełnia się znakomicie.

Agnieszka | 2010-08-27
stoplamek | 2013-09-06