Lampart ze szczytu Kilimandżaro

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Leopard s veršiny Kilimandžaro
powieść rosyjska
Adam

"Akcja powieści Lampart ze szczytu Kilimandżaro rozgrywa się w pięknej i tajemniczej scenerii stacji naukowej przyszłości, gdzieś w górach Szwajcarii. Bohaterowie Łarionowej, otoczeni cudami techniki, nie potrafią uciec od kondycji człowieczej — z jej wszystkimi dodatnimi i ujemnymi stronami. Psychika człowieka przyszłości jest bowiem głównym przedmiotem zainteresowania pisarki, a diagnozy, które stawia, z pewnością zasługują na uwagę."

źródło opisu: Poznańskie, 1987

źródło okładki: www.wbibliotece.pl

Beo | 2014-04-13
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Za PRL-u miłośnicy fantastyki kupowali wszystko spod tego szyldu bo wybór nie był szalony. Tak i ja robiłem. Nie czytałem wszystkiego bo nie jestem jakimś specjalnym pożeraczem książek. A "Lampart" czekał na inne czasy. Nastał inny czas i w ramach sentymentu postanowiłem zabrać się za coś starego w nadziei odkrycia perełki. Nie tym razem niestety. Książka zawiera powieść "Lampart ze szczytu Kilimandżaro" i małą opowieść "Planeta, która nie może nic dać". W pierwszej - dość karkołomny, ale ciekawy pomysł (wszyscy ludzie na Ziemi mogą poznać datę własnej śmierci) jest rozwinięty w przegadaną, "psychologiczną" i nudną historię. Druga to trawestacja mitu Pigmaliona z kosmitami zamiast bogów. Lepsze, głównie dlatego, że krótsze. ;-) Radziecka fantastyka wydała rzeczy genialne, średnie i słabe, a książka Łarionowej należy do tych ostatnich. Dobrze przynajmniej, że nie ma tu komunistycznej retoryki.

krasnylud | 2015-06-14

Choć kupione za złotówkę, bo autorka to imienniczka, to podobało mi się, choć po rosyjsku niezrozumiałe. Ale coś w tej książce było

Joanna Niedziałek | 2016-10-15
koszałekopałek | 2016-10-02