Na zachód od Edenu

Cykl: Eden (tom 1) | Seria: Fantasy & SF
Wydawnictwo: Phantom Press
West of Eden
Adam

Porwany w dzieciństwie Kerrick dorasta wśród gadów, powoli zapominając o swoim pochodzeniu. Ale nadchodzi dzień, gdy uświadamia sobie, że jest człowiekiem. I musi powrócić wśród ludzi - łowców dinozaurów...

Sicor | 2015-12-28
Przeczytana: kwiecień 2007

Rewelacyjna. Jedyna taka powieść jaką znam, opowiadająca o rozwoju na Ziemi innej (poza ludzką), ale rodzimej ziemskiej cywilizacji (cywilizacji gadów). Pierwsza część trylogii Eden.

Asia | 2015-07-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015, E-BOOK
Przeczytana: 16 lipca 2015

A gdyby... a gdyby dinozaury nie wyginęły, lecz wyewoluowały w inteligentny gatunek? Jak wyglądałoby ich spotkanie z człowiekiem (pierwotnym)? Znakomite science-fiction - Ziemia podczas początku ostatniego zlodowacenia.

Jola | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Nie spodziewałam się, że będę miała opinię tak odmienną od większości osób w tym serwisie. Podobały mi się tylko fragmenty o ludzie Tanu, czyli o człowieku prehistorycznym. Ta część była przemyślana, przekonywująca, miała w sobie "to coś".

Natomiast fragmenty o jaszczurach okazały się być całkowitą porażką i pomyłką literacką, jakiej dawno nie widziałam. To, że społeczeństwem jaszczurów kierują samice, a samce odchowują jaja, mając też przy okazji mniejszy poziom inteligencji - OK, rozumiem, różnie gatunki wyewoluowały, jeśli chodzi o zwyczaje godowe i chowanie młodych. Ale im dalej w las, tym gorzej...

Jeszcze fragment o podróżowaniu jaszczurów na wielkiej rybie - no dobra, pierwsza myśl - nieźle sobie ją oswoiły. Ale okazało się, że to nie o oswojenie chodzi, lecz hodowlę. Jak już doszłam do fragmentu, gdzie jaszczury, które nie znały jeszcze nauki, techniki, nie miały żadnych urządzeń typu mikroskopy, o prymitywnym skalpelu nie wspomnę, gdzie nie znały jeszcze szkła,...

Hari_Seldon | 2015-04-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Alternatywna wizja świata, gdzie dinozaury nie wyginęły, a wyewoluowały w humanoidalne stwory i to ludzie muszą walczyć przeciwko nim o przetrwanie. Bardzo dobrze i pomysłowo została tu przedstawiona społeczność jaszczurów i w jaki sposób wykorzystują one faunę i florę do własnych celów (na dodatek jest to zilustrowane). Ta rasa nie stanowi jednolitych czarnych charakterów, których mają pokonać pozytywni bohaterowie, ale różnorodne postacie mające bardzo zróżnicowane podejście do sytuacji. Ludzcy bohaterowie są trochę bardziej ujednoliceni, ale to nie oznacza, że są to mniej ciekawe postacie. Na pierwszy plan wybija się wychowywany przez jaszczury Kerrick, który w pewnym momencie nie może się odnaleźć w żadnym ze światów. Same społeczności ludzkie też są dobrze opisane, ale nie robią takiego wrażenia jak jaszczury, ponieważ już liczne książki historyczne zdążyły przedstawić życie ludzi w epoce kamienia. Autor zaskakująco szczegółowo buduje świat przedstawiony i na końcu książki...

żabka | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Bardzo podobał mi się klimat w tej książce... Niesamowite, że autor wpadł na tak ciekawy scenariusz.

Zee | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Przede wszystkim przyciągnęła mnie do niej idea. Dość dawno zaczytywałam się w książkach autorstwa Jean Marie Auel o Dzieciach Ziemi, które poruszały tematykę ewoluujących ludów prymitywnych. Tu w Na zachód od Edenu spotkamy się z podobną tematyką tyle, że w innym wydaniu.

Bohaterem książki jest Kerrick, młody chłopiec wchodzący właśnie w świat mężczyzn i zabrany z nimi na swoje pierwsze łowy. Grupa mężczyzn zastaje dziwne stworzenia....

Sławek_82 | 2013-08-27
Przeczytana: sierpień 2013

Świetna książka, bardzo dobre zakończenie, trzyma w napięciu, polecam.

Merida | 2013-04-25

Książka ta, a raczej cała seria o Edenie, jest dla mnie czymś, co przytrafiło mi się całkowicie przypadkiem, ale było niezmiernie brzemienne w skutkach. Nigdy nie pociągała mnie fantastyka naukowa, zawsze byłam raczej za pan brat głównie z fantasy. Ale czułam, że ta seria, ta książka, będę czymś, co otworzy mi oczy.

I tak się właśnie stało.

W książce tej dinozaury nie wyginęły 65 milionów lat temu, tylko wyewoluowały w rozumne stworzenia parające się genetyką, żyjące w matriarchacie i...nienawidzące ludzi, których nazywają pogardliwie ustuzou - ssaki. Wojna jest nieunikniona, a że ludzie stoją w rozwoju na etapie człowieka pierwotnego, wynik jest raczej przesądzony. Jednak dwie istoty zmieniają bieg historii: odważny Kerrick z ludu Tanu oraz piekielnie niebezpieczna Vainte, która za cel postawiła sobie eksterminację ludzi - a zwłaszcza Kerricka.

Styl pisarza jest nienaganny, historia wciąga! Polecam nie tylko fanom science-fiction.

| 2013-04-02
Przeczytana: 1999 rok

Książka ta, a raczej cała seria o Edenie, jest dla mnie czymś, co przytrafiło mi się całkowicie przypadkiem, ale było niezmiernie brzemienne w skutkach. Nigdy nie pociągała mnie fantastyka naukowa, zawsze byłam raczej za pan brak głównie z fantasy. Ale czułam, że ta seria, ta książka, będę czymś, co otworzy mi oczy.

I tak się właśnie stało.

Michał | 2012-09-18

Jeden z najlepiej przemyślanych oraz opisanych światów fantazy z jakim zdarzyło mi się zetknąć.