Okładka książki Planeta Śmierci 1

Planeta Śmierci 1

Autor:
Cykl: Planeta śmierci (tom 1)
tłumaczenie
fantastyka, science fiction
typ
papier
Adam
6,91 (242 ocen i 18 opinii)

Opis książki

Międzyplanetarny szuler Jason dinAlt trafia na Pyrrusa - planetę śmierci. Wszystkie tamtejsze formy życia - zwierzęta i rośliny - przeszły przerażającą ewolucję. Zabijają albo są zabijane. Nawet koloniści wyposażeni genetycznie w instynkt walki muszą chronić się w ufortyfikowanym mieście przed zabójczym środowiskiem naturalnym. Zupełnie bezradny wobec morderczej ekologii Jason odkrywa, że planetą steruje tajemnicza inteligencja, której jedynym celem jest zniszczenie...

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Polecamy

Opinie czytelników
lepsze_LuCz_wróć | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Napiszę krótko, bo nie ma się co nad tym rozwodzić. W opowieściach tego pana (może poza Zielonym Soylentem (Przestrzeni! Przestrzeni!) gdzie ciężko byłby się wcisnąć) chce się być i to niekoniecznie jako główny bohater (choć to oczywiście najlepsza miejscówka). Nawet jak miejscem gdzie przyszłoby nam bytować jest planeta, przy której Australia jest przytulnym i bardzo przyjaznym człowiekowi ekosystemem. Na Pyrrusie każda ożywiona forma bytu będzie próbowała cię otruć, użądlić, oparzyć, zgnieść, ugryźć, przeciąć, okaleczyć, rozerwać na strzępy lub zjeść, w dowolnej kolejności ale najchętniej jednocześnie. Nawet klimat jest wrogi, jak nie leje rzęsisty i zimny deszcz, to pada grad wielkości pięści, a jak im się znudzi to sypie śnieg, a jak już się wypada, to okazuje się, że jesteś w tropikach. Już nic nie mówiąc o aktywności sejsmicznej i wulkanicznej przy ciążeniu 2G. Ale jedno jest pewne, nie sposób się na niej nudzić (no chyba, że będzie to śmiertelna nuda).

Więcej choć niekonieczni...

KBKBKB | 2014-03-06
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2014

10/10, bo to przecież klasyka klasyk i każdy czytelnik fantastyki musi choć w pierwszym tomie cyklu zagłębić się w śmiertelną pyrrusańską dżunglę.

Oceniać można różnie, zwłaszcza po ponad pół wieku, kiedy i czytelnik i jego oczekiwania były całkiem inne niż teraz.

Nie zmienia to podstaw -- "Planeta..." napisana jest wartko, sprawnie, a momentami nawet zaskakująco (człowiek jako kataklizm żywiołowy? wow!). Nie zapominajmy, że to przygodówka, a lektura ma być lekka i przyjemna. Taka też dokładnie jest.

Dodatkowo okładka wydania Czytelnika po prostu miażdży :)

| 2012-05-14

Planeta Śmierci to taki przygodowy średniaczek science - fiction, przepojony elementami wartkiej i niekończącej się akcji. Szybko się czyta i zapomina. Ogólnie książka nie nudzi, jednakże przesłania i refleksji w niej brak.

Ireneusz | 2013-07-30
Przeczytana: 1994 rok

Po raz pierwszy przeczytałem tą książkę jeszcze gdy byłem nastolatkiem, w początkach lat 90-tych XX w. Fakt, nie jest ona wybitna i nigdy pewno nie będzie uznana za arcydzieło gatunku, jednak zapadła mi ona w pamięć do tego stopnia, że z tęsknoty sięgnąłem po nią raz jeszcze w tym roku i muszę przyznać, że znów wzbudziła we mnie pozytywne uczucia. Czyta się ją szybko i gładko. Dla miłośników wymagającej fabuły, z pewnością nie będzie to dobry wybór, jednak dla tych, co lubią od czasu do czasu sięgnąć po coś prostego i nieskomplikowanego, książka ta jest idealna. I mam wrażenie, że opowiadania SF z lat 60-tych XX wieku, nadal są ciekawą pozycją dla miłośników tego gatunku.

Zaleś | 2013-07-27
Przeczytana: lipiec 2013

Harrego Harrisona z całą pewnością można uznać za jednego z ojców założycieli gatunku science-fiction. Do jego najbardziej znanych serii należy "Planeta śmierci", w skład której wchodzi 6 tomów powieści. Wydawnictwo Solaris zdecydowało się włączyć pierwszy tom cyklu do "Galaktyki Gutenberga" - serii klasycznych powieści science-fiction, niejednokrotnie zapomnianych przez starszych wyjadaczy, natomiast zupełnie nieznanych dla młodszego czytalnika. Inicjatywa zacna, wszak w dobie zalewu polskiego rynku wszelaką fantastyką naukową warto poznać początki gatunku, chociażby dla zwykłego porównania i oceny przeszłości z teraźniejszością.

"Planeta śmierci" opowiada historię szulera Jasona dinAlta, który posiadając zdolności psioniczne, często i bez skrupułów wykorzystuje je do oszustw w międzygalaktycznych kasynach. Czas najwyższy jednak porzucić tę jałową egzystencję, gdyż na horyzoncie pojawia się enigmatyczna postać ambasadora planety Pyrrus z ofertą nie-do-odrzucenia.

I tak oto Jason din...

Seba | 2014-06-02

Pierwszy tom z niezwykle interesującego cyklu.
Polecam czytać książki po kolei zgodnie z numeracją, bo przygodny są ze sobą powiązane.
Historia ciekawa, wciągająca i przede wszystkim oryginalna , co już samo w sobie jest wartością.
Po krótkim wprowadzeniu akcja szybko nabiera tępa.
Wielkich dylematów filozoficznych tutaj raczej nie ma, ale i nie są potrzebne.
Styl pisania jest znośny, czyta się szybko.
Jedna z niewielu książek do których na pewno kiedyś wrócę.
Warto przeczytać choć pierwszy tom, żeby zaznajomić się z cyklem.

lelek | 2013-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2013

No świetna! Fantastyczno-przygodowa na jedno, góra dwa popołudnia (noce, ranki;). Polecam każdemu kto lubi dobre stare sf (ten klimat:)

Sławek_82 | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

Ciekawa, ale w porównaniu z serią o Stalowym Szczurze wypada znacznie gorzej. Choć nie czytałem a słuchałem, to oczekiwałem czegoś więcej od tzw. "planety śmierci". Ciekawe, ale mogło by być o wiele lepsze. Mimo to polecam. Raczej klasyk który trzeba przeczytać, niż bestseller.

Triceratops | 2013-02-04

Krótka książka, która zasługuje raczej na miano opowiadania niż pełnoprawnej powieści. Jednakże miło spędziłem nad nią 2 wieczory. Pomysł fabuły jest prosty, ale akcja dość wciągająca. Ostateczne wrażenia: dobre, na co wskazują wystawione gwiazdki.

arko | 2013-09-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2009

Bardzo ciekawie napisana ale tylko tom 1 pozostałe części opisujące przygody bochaterów tej książki są raczej mniej niż przeciętne
Polecam cz.1 a pozostałe raczej dla wytrwałych

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica