Lubimyczytać.pl to:

fantastyka, science fiction
typ
papier
Adam
6.92 (234 ocen i 18 opinii)

Opis książki

Międzyplanetarny szuler Jason dinAlt trafia na Pyrrusa - planetę śmierci. Wszystkie tamtejsze formy życia - zwierzęta i rośliny - przeszły przerażającą ewolucję. Zabijają albo są zabijane. Nawet koloniści wyposażeni genetycznie w instynkt walki muszą chronić się w ufortyfikowanym mieście przed zabójczym środowiskiem naturalnym. Zupełnie bezradny wobec morderczej ekologii Jason odkrywa, że planetą steruje tajemnicza inteligencja, której jedynym celem jest zniszczenie...

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
fprefect | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Napiszę krótko, bo nie ma się co nad tym rozwodzić. W opowieściach tego pana (może poza Zielonym Soylentem (Przestrzeni! Przestrzeni!) gdzie ciężko byłby się wcisnąć) chce się być i to niekoniecznie jako główny bohater (choć to oczywiście najlepsza miejscówka). Nawet jak miejscem gdzie przyszłoby nam bytować jest planeta, przy której Australia jest przytulnym i bardzo przyjaznym człowiekowi ekosystemem. Na Pyrrusie każda ożywiona forma bytu będzie próbowała cię otruć, użądlić, oparzyć, zgnieść, ugryźć, przeciąć, okaleczyć, rozerwać na strzępy lub zjeść, w dowolnej kolejności ale najchętniej jednocześnie. Nawet klimat jest wrogi, jak nie leje rzęsisty i zimny deszcz, to pada grad wielkości pięści, a jak im się znudzi to sypie śnieg, a jak już się wypada, to okazuje się, że jesteś w tropikach. Już nic nie mówiąc o aktywności sejsmicznej i wulkanicznej przy ciążeniu 2G. Ale jedno jest pewne, nie sposób się na niej nudzić (no chyba, że będzie to śmiertelna nuda).

Więcej choć niekonieczni...

KBKBKB | 2014-03-06
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2014

10/10, bo to przecież klasyka klasyk i każdy czytelnik fantastyki musi choć w pierwszym tomie cyklu zagłębić się w śmiertelną pyrrusańską dżunglę.

Oceniać można różnie, zwłaszcza po ponad pół wieku, kiedy i czytelnik i jego oczekiwania były całkiem inne niż teraz.

Nie zmienia to podstaw -- "Planeta..." napisana jest wartko, sprawnie, a momentami nawet zaskakująco (człowiek jako kataklizm żywiołowy? wow!). Nie zapominajmy, że to przygodówka, a lektura ma być lekka i przyjemna. Taka też dokładnie jest.

Dodatkowo okładka wydania Czytelnika po prostu miażdży :)

konto_usuniete | 2012-05-14

Planeta Śmierci to taki przygodowy średniaczek science - fiction, przepojony elementami wartkiej i niekończącej się akcji. Szybko się czyta i zapomina. Ogólnie książka nie nudzi, jednakże przesłania i refleksji w niej brak.

Ireneusz | 2013-07-30
Przeczytana: 1994 rok

Po raz pierwszy przeczytałem tą książkę jeszcze gdy byłem nastolatkiem, w początkach lat 90-tych XX w. Fakt, nie jest ona wybitna i nigdy pewno nie będzie uznana za arcydzieło gatunku, jednak zapadła mi ona w pamięć do tego stopnia, że z tęsknoty sięgnąłem po nią raz jeszcze w tym roku i muszę przyznać, że znów wzbudziła we mnie pozytywne uczucia. Czyta się ją szybko i gładko. Dla miłośników wymagającej fabuły, z pewnością nie będzie to dobry wybór, jednak dla tych, co lubią od czasu do czasu sięgnąć po coś prostego i nieskomplikowanego, książka ta jest idealna. I mam wrażenie, że opowiadania SF z lat 60-tych XX wieku, nadal są ciekawą pozycją dla miłośników tego gatunku.

Zaleś | 2013-07-27
Przeczytana: lipiec 2013

Harrego Harrisona z całą pewnością można uznać za jednego z ojców założycieli gatunku science-fiction. Do jego najbardziej znanych serii należy "Planeta śmierci", w skład której wchodzi 6 tomów powieści. Wydawnictwo Solaris zdecydowało się włączyć pierwszy tom cyklu do "Galaktyki Gutenberga" - serii klasycznych powieści science-fiction, niejednokrotnie zapomnianych przez starszych wyjadaczy, natomiast zupełnie nieznanych dla młodszego czytalnika. Inicjatywa zacna, wszak w dobie zalewu polskiego rynku wszelaką fantastyką naukową warto poznać początki gatunku, chociażby dla zwykłego porównania i oceny przeszłości z teraźniejszością.

"Planeta śmierci" opowiada historię szulera Jasona dinAlta, który posiadając zdolności psioniczne, często i bez skrupułów wykorzystuje je do oszustw w międzygalaktycznych kasynach. Czas najwyższy jednak porzucić tę jałową egzystencję, gdyż na horyzoncie pojawia się enigmatyczna postać ambasadora planety Pyrrus z ofertą nie-do-odrzucenia.

I tak oto Jason din...

lelek | 2013-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2013

No świetna! Fantastyczno-przygodowa na jedno, góra dwa popołudnia (noce, ranki;). Polecam każdemu kto lubi dobre stare sf (ten klimat:)

Sławek_82 | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

Ciekawa, ale w porównaniu z serią o Stalowym Szczurze wypada znacznie gorzej. Choć nie czytałem a słuchałem, to oczekiwałem czegoś więcej od tzw. "planety śmierci". Ciekawe, ale mogło by być o wiele lepsze. Mimo to polecam. Raczej klasyk który trzeba przeczytać, niż bestseller.

Triceratops | 2013-02-04

Krótka książka, która zasługuje raczej na miano opowiadania niż pełnoprawnej powieści. Jednakże miło spędziłem nad nią 2 wieczory. Pomysł fabuły jest prosty, ale akcja dość wciągająca. Ostateczne wrażenia: dobre, na co wskazują wystawione gwiazdki.

arko | 2013-09-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2009

Bardzo ciekawie napisana ale tylko tom 1 pozostałe części opisujące przygody bochaterów tej książki są raczej mniej niż przeciętne
Polecam cz.1 a pozostałe raczej dla wytrwałych

Jagoda | 2011-06-02
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 02 czerwca 2011

Trochę nazbyt dydaktyczna, ale wartka akcja nieco przytępia ten "dydaktyczny smrodek". Zresztą, taki proekologiczny "smrodek" jakoś nieszczególnie drażni moje powonienie ;-)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto