Kultura szlachecka w Polsce

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
historia
Jenot

Inne wydania

Niniejsza książka jest syntetycznym studium omawiającym swoiste cechy i miejsca kultury szlacheckiej w dorobku naszej kultury narodowej. Autor przedstawia jej rozkwit, zmierzch, przemiany w XIX wieku oraz relikty tego, co zwykliśmy nazywać sarmatyzmem w różnych dziedzinach współczesnego życia. Ukazuje też na konkretnych przykładach (pozytywnych i negatywnych), jak głęboko w przeszłość narodu sięgają korzenie współczesności.

phantasmia | 2015-04-26

Ta książka sprawiła, że zaczęłam zastanawiać się o 4 w nocy nad naszą całą historią. Nie mogłam myśleć normalnie, nie zasnęłam aż nie skończyłam wątku w mojej głowie. To było coś niesamowitego, tak jakbym stała się jednością z całym światem, z naszym duchem narodowym. Wyzwoliła tak niesamowity strumień myśli w mojej głowie, że muszę polecić ją każdemu, kto tylko wykaże chęć przeczytania czegoś na temat szlachty XVI-XVIII wieku, a w ogóle czegokolwiek na temat naszych dziejów. Nie ważne, czy zna się dobrze temat, czy w ogóle. Książka napisana jest genialnie i każdy odnajdzie w niej siebie choć trochę. Aurea libertas!

Ania | 2015-04-12

•Po przeczytaniu zadanego na zajęcia fragmentu mogę z całą pewnością stwierdzić, że jeśli ktoś lubi czytać książki historyczne lub porostu znajduje w nich upodobanie to ta pozycja (jak zresztą sugeruje tytuł) jest wprost wymarzonym dziełem dla niego. Trzeba się jednak bardzo mocno skopić by wyciągnąć z niej to co jest w niej zawarte. Choć także i osoba nie znajdująca w historii za wielu spraw pociągających może znaleźć w tej książce coś wspaniałego, ciekawego i wartego zapamiętania.

gr8sk8 | 2014-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Polecam zarówno dla historyków jak i szeroko pojętych interesantów. Książka jest lekkim piórem napisana, przyjemnie się czyta i wiele zapamiętuje.

Alimi | 2016-09-05

79/234