Dzienniki z Powstania Warszawskiego

Wydawnictwo: LTW
historyczna

Dzienniki z Powstania Warszawskiego są zbiorem zapisków z Powstania pióra siedmiorga pisarzy. Intencją tego opracowania nie jest poszerzenie wiedzy o wydarzeniach militarnych tamtych czasów. Przywołani w nim autorzy w obliczu Powstania chcieli przede wszystkim przetrwać. Dlatego w ich zapiskach niewiele jest heroizmu dziewcząt i chłopców, którzy tak ofiarnie walczyli i może nazbyt lekkomyślnie ginęli. Wzniosłość i tragedia Powstania zostały tu pokazane inaczej, poprzez pryzmat jednostkowych losów i osobistych tragedii. Stały się one udziałem co ważne pisarzy, dlatego mogą stanowić przedmiot zainteresowań nie tylko osób, którym tematyka Dzienników jest szczególnie bliska, ale również historii literatury i biografistyki.

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2004

Gedpoz | 2012-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2012

Pomysł wydania książki, która była by zbiorem wspomnień ludzi z jednej strony uzdolnionych literacko a z drugiej tak bardzo naznaczonych przez jedno wydarzenie, wydawał mi się bardzo ciekawy.
Zupelnie inne spojrzenie na Powstanie Warszawskie, spojrzenie ludzi, którzy przeżyli ale jednocześnie każdego dnia walczyli żeby żyć, do tego są to osoby które potrafiły opisać co się działo w tamtym czasie. Co do samych wspomnień to jedne czyta się lepiej drugie gorzej(zdecydowanie najlepsze dwa ostatnie rozdziały)to jednak przebija z nich jedna rzecz, dla ludności cywilnej powstanie to było prawdziwe piekło pozbawione jakiegokolwiek patosu! Polecam!

marw | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Prawdziwy obrazy Powstania. Nie ma w nich nic z "63 dni chwały", jest bezimienna śmierć cywilnych mieszkańców Warszawy, uczestniczących w bitwie wbrew własnej woli.

noir_ange | 2011-12-03
Na półkach: Domowe, Przeczytane, 52 (2011)

Ciekawe świadectwo, pokazuje różnorodność spojrzenia na Powstanie ze strony cywilów, a że tymi cywilami byli znani pisarze to już inna sprawa...

anaso | 2016-03-29
magduuunia | 2015-04-08