X-1 uwolnij gwiazdy

Seria: Klub Siedmiu Przygód
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
X-1
Adam

SF dla dzieci i młodzieży

Nitager | 2016-06-17

Jeśli tylko nie zapomnimy, że jest to książka dla dzieci, ta pozycja będzie nam się jawić, jako dobra powieść. Dobra, bo zawierająca dużo humoru, a także obrazowo napisana. Lekki język, treść jak z dobrego kryminału, choć nie tak drastyczna, wyraziste postacie młodych bohaterów - to plusy tej powieści. Pamiętajmy też, że powstała ona w chwili, gdy oczy niemal całego młodego pokolenia były skierowane w górę. Działo się to bowiem krótko po premierze "Gwiezdnych wojen", a w dodatku rozpoczął się program Interkosmos - z politycznego punktu widzenia wielki krok naprzód do poprawy stosunków amerykańsko-radzieckich. I pierwszy lot Polaka w kosmos. Nic dziwnego więc, że literatura kosmiczna była wtedy na fali.
Dziś jakby trochę zapomniana. Podbój kosmosu z tematu nr 1 wylądował gdzieś na końcu ogonka. Ale powieść nic na tym nie straciła - poza zainteresowaniem czytelników. A niesłusznie.

Bartek Biedrzycki | 2016-10-28

Absolutnie wszystko, co powinno być w dobrej powieści dla młodzieży. Czuć tutaj czas, jaki upłynął od napisania (prawie 40 lat!), ale rzecz nadal się broni i daje frajdę.

bruxa | 2016-03-09
reptar | 2016-02-13