Diament Radży

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Virtualo
Rajah's diamond
przygodowa
Michał

Mniej znana, ale równie fascynująca książka przygodowa Roberta Louisa Stevensona. Tytułowy diament Radży to cenny klejnot, pochodzący z Indii, skupiający wokół siebie chciwych i bezwzględnych ludzi, którzy nie cofną się przed niczym, byle go zdobyć.

Miłka Kołakowska | 2015-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 maja 2015

Po trupach do celu...

Tak w skrócie można opisać przedstawioną historię, spisaną przez Stevensona w czterech krótkich opowiadaniach. Każda z części przedstawia kolejne losy Diamentu Radży, który często przypadkowo przechodził z rąk do rąk, symbolizując władzę, bogactwo, wysoki status społeczny, a dla niektórych będący zwykłą pamiątką po ukochanej. Bardzo spodobał mi się styl opowieści i to, że każda z historii mimo, że miała swoich bohaterów i swój oddzielny wątek, razem jako całość tworzyła jedną zgraną i dobrze poprowadzoną historię.

Urzekł mnie fragment trzeciej części, w której Francis Scrymgeour wychodzi z teatru. Emocje, które towarzyszyły bohaterowi tak zostały opisane przez autora, że czułam jakbym stała tam obok i widziała go na żywo. Żałuję tylko, że mało został rozwinięty wątek Lady Vandeleur z pierwszej części. Czułam troszeczkę niedosyt, chciałam wiedzieć, jakie uczucia żywiła do Harrego i czy chęć spiskowania przeciwko mężowi była jedyną intencją w przekazaniu...

Efemeryda | 2017-11-05
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2017

Bezwzględność i chciwość oraz zamiłowanie do pięknych (znaczy dużych i rzadkich) klejnotów siłą napędzającą zarówno mężczyzn jak i kobiety. kolejna klasyczna przygodówka dla młodzieży, którą przeczytałam z fascynacją.

Renata Wiecha | 2016-02-04

Czytałam z wielkim zaciekawieniem. Krótkie opowiadanie pokazuje ile w człowieku może kryć się chciwości. Polecam każdemu.

Wojtaszko | 2017-12-15
Przeczytana: 23 lipca 2016

Umoralniająca powieść przygodowa. Motyw straszliwego diamentu łączy cztery opowieści. Klejnot jest czymś, co wyzwala w człowieku głęboko skrywane pokłady chciwości, zazdrości, skąpstwa; diament niszczy relacje międzyludzkie, wywołuje uczucie zemsty, a tego, co miał go w swych rękach, naznacza znamieniem wiecznego pożądania klejnotu. Diament radży przechodzi z rąk do rąk i niszczy każdego, kto jest w jego posiadaniu.

| 2015-08-11
Renifer | 2015-02-10