Encyklopedia polskiego rocka

2001-01-01
1997-01-01
83-86365-08-0
słownik encyklopedia rock

Okładka książki GaMa. Nowa Gazeta Magnetofonowa nr 2 / 2021 Tadeusz Baranowski, Jan Błaszczak, Marcin Flint, Leszek Gnoiński, Redakcja magazynu GaMa, Jarek Szubrycht
GaMa. Nowa Gaz... Tadeusz Baranowski,...
Okładka książki Perfect. The very Best of. Niepokonani 1980-2020 Leszek Gnoiński, Hubert Musiał, Mirosław Pęczak, Paweł Piotrowicz, Igor Stefanowicz
Perfect. The v... Leszek Gnoiński, Hu...

Wybitna publikacja. Niby encyklopedia, ale czyta się ją jak najlepszą powieść. Przeczytałem po raz kolejny od deski do deski - i jak zawsze zachwyca mnie wszechstronna wiedza i wieloletnie doświadczenie obu Autorów. Tylko dlaczego do tej pory nie możemy doczekać się kolejnego wydania (ostatnie, jakie mam pochodzi z 2006 r.)?

Dla mnie to absolutny numer jeden wśród wydawnictw w tym temacie i typie. Czytałam akurat wydanie IV z 2006r. Zawiera charakterystykę 239.wykonawców, wiadomości o nurtach w polskim rocku, festiwalach, animatorach, pismach muzycznych, autorach tekstów, realizatorach dźwięku, nagrodach muzycznych. Doskonale napisane, zawiera bardzo dużo wiadomości o wykonawcach i ich dokonaniach oraz charakterystykę twórczości. Pod każdym biogramem wykonawcy widnieje uporządkowana chronologicznie dyskografia. Znajdziemy tam inf. o roku wydania i rodzaju wydawnictwa (np. longplay w wersji winylowej, album w wersji kompaktowej/winylowej itp.) nazwę wydawcy oraz wykaz utworów na albumie. Autorzy za pomocą gwiazdek wskazują najważniejsze i najlepsze albumy. Możemy, ale nie musimy, brać pod uwagę te sugestie.
Przed częścią encyklopedyczną znajduje się artykuł Tomasza Jopkiewicza zawierajacy, wnikliwą charakterystykę, nurtów obecnych w historii polskiego rocka. Całość dopełnia widniejący na końcu indeks nazwisk i nazw.
Mogę powiedzieć, że jest w tym wydawnictwie 680 stron solidnej dawki wiedzy o polskiej scenie rockowej.
Szkoda tylko, że wszystkie fotografie są czarno-białe.
Miłośnikom i fanom polecam z czystym sumieniem.

Ciekawa i przystępnie napisana, dobre proporcje pisania o muzyce, życiorysach twórców i legendach narosłych wokół niektórych wydarzeń czy osób. Można oczywiście wymienić kilka mniej znanych zespołów czy wokalistów, których brakuje, ale w tego rodzaju publikacji to nieuniknione. Podobnie z zarzutem, że najwięcej jest o latach 80.
Jak dla mnie najlepsze kompendium o polskim rocku do którego wielokrotnie wracałem, zdecydowanie przewyższa np. dwa tomy "Polskiego rocka" Wiesława Królikowskiego. Wydaje się, że Gnoiński i Skaradziński najlepsi byli jako duet, inne książki pisane solo lub w zestawie z kim innym są zdecydowanie słabsze.
"Encyklopedia Polskiego Rocka" była kilkakrotnie wznawiana, jak dla mnie najlepsza pozostało pierwsze wydanie z 1996 roku (na okładce sześć zdjęć, z prawej strony Niemen i Kora). Późniejsze uaktualnienia wydają mi się za krótkie, powierzchowne i robione bardziej, żeby odhaczyć płytę czy okres, niż żeby zgłębić dany okres w życiu artysty czy zespołu.

Jak dla mnie najlepsze kompendium o polskim...

Kompendium wiedzy o polskim rocku, ogrom informacji przekazany zgrabnym językiem. Można znaleźć w książce zarówno największych artystów, ale także mniej znanych.

Chyba do dziś najlepsza pozycja traktująca o polskiej muzyce rockowej.

Chyba do dziś najlepsza pozycja traktująca o polskiej muzyce rockowej.

Przejrzyście napisana książka o historii polskiego rocka.
Bardziej i mniej znane zespoły, zgrabnie opisane.
Znaleźć w książce, można niemalże wszystko.
Ulepszana z kolejnymi wydaniami.

Przejrzyście napisana książka o historii polskiego rocka.
Bardziej i mniej znane zespoły, zgrabnie opisane.
Znaleźć w książce, można niemalże wszystko.
Ulepszana z kolejnymi wydaniami.

Fenomenalne kompendium wiedzy o polskiej muzyce rockowej, chwilami mało obiektywne, ale na pewno pełnowartościowe. Szkoda tylko, że oszczędzano na korekcie, bo błędów stylistycznych od groma.

• Muzyka
  • Muzyczne
  • Mam
  • Leksykon

Dodaj cytat z książki Encyklopedia polskiego rocka