Hiroszima 1945. Bosonogi Gen 1

Hadashi no gen
Hiroszima, Japonia, manga
historyczna
Linka

Pewne historie po prostu muszą być opowiedziane, bo wydarzyły się naprawdę. Keiji Nakazawa opowiada więc o tym, co sam przeżył i widział na własne oczy w Hiroszimie w 1945 roku.

Shariana | 2013-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Zaczynając lekturę, nie byłam pewna, jak się do niej ustosunkować. Kreska wydawała się niezbyt zachęcająca, głównie ze względu na maksymalną prostotę. W dodatku wiedząc, że cała historia jest przedstawiana przez Japończyka, spodziewałam się pewnej idealizacji ojczyzny.

Cała historia została przedstawiona w sposób bardzo osobisty. Nie ma tu zbyt wielu opisów działań wojennych - autor koncentruje się na życiu codziennym biednej japońskiej rodziny, która ma odwagę wyłamywać się z szeregu. Wbrew pozorom, perypetie związane z (nie)jedzeniem batatów mogą być wciągające, ba, wstrząsające nawet. Bo to właśnie te codzienne momenty najlepiej oddawały klimat wojny.

Grube, choć do przeczytania w 1 dzień. Warto.

WisemantheWise | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Manga Bosonogi Gen to idealny dowód na to, że o sprawach bardzo poważnych można opowiadać nie tylko w tradycyjny sposób, ale też wykorzystując oryginalne formy przekazu, jak np. komiks.
Od początku autor nie ukrywa że mimo że to historia obrazkowa nie jest skierowana do dzieci, jak często myślą nieznający się na na tej sztuce.
W Japonii jest to naturalne, że komiks często skierowany jest do dorosłych odbiorców czy to przez formę czy treść jak właśnie w Genie.
Dodatkową cechą nadającą wiarygodności są wątki autobiograficzne autora i przeżycia ze wspomnień jakie ma do dziś, mimo iż od tamtych wydarzeń minęło już wiele lat.
Styl rysowania jest ostry, ale to też podkreśla dramatyzm wydarzeń z 1945 r.
Ciekawy jestem tylko treści w kolejnych tomach, skoro powstało aż 10 z tej serii.

Esme | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Pierwszy tomik opowiada głównie o życiu przed zrzuceniem bomby - codzienności pełnej głodu, wyrzeczeń i walki o godziwy byt. Ciężko opisać przedstawione wydarzenia tak, aby przekazać intensywność emocji w nich zawartych. Z pewnością podobały mi się motywy z odgryzaniem palców (bo pokazuje, że ludzie tak naprawdę nie mieli jak się bronić przeciw "własnym" wrogom), rysunkami Churchilla i Roosevelta na chodnikach (japońska wersja zabobonów?) oraz stłuczonymi szybami. Dobitnie jest też pokazana presja społeczna, wojskowa i mechanizmy działania propagandy w tamtych czasach. Choć całość momentami się dłuży (ciągłe powtarzanie motywu "zdrajców"), to jednak warta jest poznania jeżeli czytelnik chce się wgłębić w realia tamtych czasów.

Oshiroi | 2013-03-14
Na półkach: Komiks, historia, Waneko, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2013

Głód, strach, cierpienie.
Nienawiść Japończyków do amerykańskiego i angielskiego "bydła".
Nienawiść do własnych sąsiadów, przyjaciół "zdrajców".
Nienawiść wieśniaków do mieszczuchów.
Wpajanie dzieciom przekonania, że śmierć za cesarza jest zaszczytem.
Niewolnictwo Chińczyków i Koreańczyków.
Przerażające, ale prawdziwe.

Monika | 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Japan
Przeczytana: 15 lipca 2004
Manga na cenzurowanym

Czytanie swoich ulubionych historii obrazkowych manifestują dzisiaj publicznie fani komiksów. Jak się okazuje, jeszcze kilka dni temu, lektura jednego z nich mogła zostać całkowicie zabroniona.