W połowie drogi

Wydawnictwo: Czytelnik
wyprawa kosmiczna
Adam

"W dobie wypraw kosmicznych powieść Bohdana Peteckiego o fantastycznej wyprawie roku 2000 na Marsa, Wenus i poza Układ Słoneczny, czyta się jak historię najbardziej prawdopodobną" - cytat z okładki wywołujący dziś uśmiech ;)

MałySuseł | 2017-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2017

Raczej wyłącznie dla fanów gatunku. Sam pomysł jest bardzo dobry, natomiast z dzisiejszej perspektywy wyraźnie czuć następujące wady książki - naiwność podszytą w dodatku obowiązkową wtedy ideologią oraz rozminięcie się z obecnym stanem techniki. Niestety autor nie oparł się pokusie operowania konkretnymi datami i szczegółami technicznymi.

Jarosław Wiśniewski | 2018-09-16

W dobrej lub bardzo dobrej książce science fiction powinny w wielu miejscach znajdować się tematy, treści, przemyślenia, które nie starzeją się pomimo lat. Tę książkę należy do takiej grupy literackiej zaliczyć. Zawiera w swym wnętrzu dużo ciekawych elementów i mimo, iż tu i tam trąci trochę myszką (powstała już dość dawno), nadal bez wątpienia warto ją przeczytać.
Ileż interesujących motywów tutaj autor zdołał w nietuzinkowy sposób przedstawić... Jest tego trochę. Moim zdaniem wyróżniają się szczególnie trzy najważniejsze aspekty, które zasługują na pochwały i wyróżniają się w całej opowieści. Po pierwsze: spotkanie ludzi z techniką obcej cywilizacji. Po drugie: wizja ludzkości w przyszłości. Po trzecie: moralne dylematy bohaterów. Chociażby dla powyższych trzech punktów warto sięgnąć po tę książkę. Każdy w wyżej wymienionych daje do myślenia, skłania do refleksji i jest dość oryginalnie potraktowany. Nie będę ich tutaj szczegółowo przybliżał. Nie chcę spoilerować i niszczyć...

Bartek Biedrzycki | 2016-01-23

Klasyczna - zarówno w ujęciu jak i w formie - polska fantastyka. Po więcej zapraszam na podcastowe omówienie: http://www.gniazdoswiatow.net/2016/01/20/petecki-przerywa-milczenie-01-w-polowie-drogi/

Rico63 | 2018-08-24
Przeczytana: 27 sierpnia 2018