Janusz Hrystus

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
978-83-61006-83-1
Kamil Szkup

Jestem jedynym opowiadaczem tej historii. Jej jedynym bohaterem i uczestnikiem. Gdyby nie ja, zginęłaby ona w zalewie nikomu niepotrzebnych informacji. Zresztą i tak zginie. Mało kto ją przeczyta. Dzieci w Afryce nigdy jej nie przeczytają. A mogłyby się z niej dowiedzieć wielu interesujących rzeczy. fragment książki Ostrzeżenie: w niniejszej publikacji autor pragnie zareklamować nihilizm i pragnienie śmierci. Janusz Hrystus mieszka na strzeżonym osiedlu i chciałby uratować cały świat, ale na razie ma problem z wychodzeniem z domu. Więc ogląda filmy i kłóci się z dziewczyną starannie obmyślając plan ostatecznego rozwiązania swojej historii.

książek: 1991
kryptonite | 2011-09-21
Przeczytana: listopad 2010

Pamiętam wykład ze współczesnych zjawisk literackich, kiedy był temat o pisarzach urodzonych w latach 80. Wśród nich był Jaś Kapela. Prowadzący po prostu go ubóstwiał, ja mam o nim nieukierunkowane zdanie. Inni uwielbiają taką poezję, a reszta woli klasyczne wiersze Herberta czy Miłosza. Według mnie warto zapoznać się z innymi odłamami, reprezentowanym przez właśnie Kapelę. Wielu moich znajomych zerknęło na jego wiersze i pokochali go, dzięki czemu zaczynali czytać poezję. Ja chyba nadal zostanę przy moim ulubionym Tetmajerze i Leśmianie.

marikli | 2012-02-23
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Polecam. Kapela jest inteligentnym i zabawnym gościem. Choć to, co widziałam na jego blogach było żenujące i zastanawiam się co to było...Jego poezja do mnie nie przemówiła, ale powieści bardzo. Szczególnie "Janusz Hrystus". Chyba mam coś z bohatera...Poza tym przemyślałam kwestię mojego skromnego uczestnictwa w pląsach na imprezach ostanimi czasami...Jest większe...Nie chcę potem żałować...

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 2010 rok

no to gość pojechał na sławie, wydać coś co byłoby u mnie w ogólniaku słabym wypracowaniem to jednak sztuka, a może raczej spryt

antecedentia | 2014-08-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 lipca 2014

Przemyślałam sprawę i tak. Wciąż jestem na nie.
Trzeba przyznać panu Kapeli, że potrafi przyciągnąć: tytuł, opis samego siebie na tylnej okładce, wydawnictwo.

Gdy byłam w połowie czytania siostra siedząca obok zadała strategiczne pytanie: "I jak?"
Po chwili zadumy, z nieukrywanym żalem, musiałam przyznać, że to książka o niczym.
Później pojawiło się parę trafnych przemyśleń, kilka udanych żartów, ale nic poza tym. Mogłabym dopisać do tego jakąś ideologię: że głos pokolenia, głos chaotyczny jak my sami, głos zrezygnowany i przegrany. Ale jakże mogłabym, czytając inne tak niezwykłe głosy minionych generacji, zgodzić się na taką interpretację.
Wydaje mi się, że książka ta była pisana bez żadnego planu. Ot, tak po prostu wychodziła, gdzieś tam, między obiadem a kolacją.
Ale najgorsze z całej książki jest to, że autor sam nie wierzy we własną rację, że pomiędzy wierszami zaczyna się usprawiedliwiać i tłumaczyć, tak jakby zrobił coś złego.

Wersja krótsza, dla leniwych: szkoda...

panihil | 2013-05-07
Na półkach: Przeczytane, Proza

Iście fenomenologiczna redukcja pozycji społecznej, orientującego się w kulturze młodego człowieka, owocująca intensyfikacją pustki i powierzchowności doświadczenia powątpionej rzeczywistości. Aczkolwiek zdaje się być bardziej naciąganą "reklamą nihilizmu" przez autora zdecydowanego na realizację tego celu, niż "reklamą nihilizmu" wynikającego z faktycznego rozumowania. Przez co tutejszy nihilizm jest mało wiarygodny, a jego "reklama" mało zachęcająca.

Bądź co bądź pozycja godna uwagi, choćby ze względu na sprawdzenie dokąd prowadzi tak soteriologicznie nadziane pojęcie nihilizmu.

Michał | 2015-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

7/10, ale nie jest to książka bardzo dobra. To dziwna lektura leżąca gdzieś pomiędzy bezsensownym bełkotem a wewnętrznymi przemyśleniami każdego z nas. Trochę mi się podobało, raczej mnie nie nudziło, ale tylko dlatego że było krótko.

kotowsky | 2013-03-02

Doskonale sprawdza się jako podstawka pod laptop.

CrazyDiamond | 2012-09-09
Przeczytana: 09 września 2012

Gniot.

marianna | 2013-04-05

1 świetny koncept - tytuł. W środku nie ma więcej.

| 2013-10-29
Przeczytana: 2011 rok

Z tego Jaśka to jest dopiero ewenement! Tak niepozornie, niewinnie wygląda, a tu się okazuje, że świetnie pisze! :) "Janusz Hrystus" należy do kanonu moich ulubionych książek. Niepozorna jak Jaś Kapela, ale w treści znakomita. Taka słodko-gorzka.