Niemiecka droga ku Mitteleuropie

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historyczna

Propagowana w okresie I wojny przez wpływowe niemieckie środowiska polityczne i gospodarcze koncepcja Mitteleuropy była rezultatem wielkiej debaty na temat zasięgu i charakteru zdobyczy terytorialnych II Rzeszy po zwycięskim zakończeniu zmagań wojennych. W oczywisty sposób stanowiło to kontynuację działań kolejnych kanclerzy na rzecz uzyskania dla zjednoczonych Niemiec pozycji europejskiego hegemona. Osobny rozdział w polityce ekspansji władz Berlinie stanowiły pojawiające się z czasem propozycj