Ewolucja wszechświata

Tłumaczenie: Elwira Machowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Five Ages of the Universe...
83-01-13203-5
Agnieszka

Od wydawcy: Tematem książki jest biografia Wszechświata - od jego narodzin aż po nieuchronny (zgodnie z obecnym stanem wiedzy) kres. Sporo miejsca autorzy poświęcają także możliwościom rozwoju cywilizacji w poszczególnych epokach ewolucji Wszechświata, podkreślając przy tym, że przewidywania te należy traktować z dużą rezerwą. Książka nie wykracza poza poziom dostępny dla uczniów wyższych klas...

Od wydawcy:
Tematem książki jest biografia Wszechświata - od jego narodzin aż po nieuchronny (zgodnie z obecnym stanem wiedzy) kres. Sporo miejsca autorzy poświęcają także możliwościom rozwoju cywilizacji w poszczególnych epokach ewolucji Wszechświata, podkreślając przy tym, że przewidywania te należy traktować z dużą rezerwą. Książka nie wykracza poza poziom dostępny dla uczniów wyższych klas szkół średnich, napisana jest przystępnie i ciekawie.

Radek | 2016-05-10

Moim zdaniem, to powinna być obowiązkowa pozycja w szkole. Przynajmniej niektóre rozdziały.
Jak żadna inna uświadamia jak ogromny jest Wszechświat i jak malutki jest ten kawałeczek, który poznaliśmy. Pisząc "ogromny" i "malutki" mam na myśli nie tylko, przestrzeń, ale i czas, któremu zresztą autorzy poświęcają więcej uwagi. W sumie nic dziwnego - książka jest o ewolucji, a wiec o zmianach w czasie.
Oczywiście im dalej od miejsca w którym jesteśmy, tym więcej domysłów i mniej pewników. Rozdziały o dalekiej przyszłości Wszechświata to już w ogóle "twarde SF", ale idee naprawdę warte poznania!

Na koniec mała uwaga - dla mnie książka jest dość dołująca. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie powinienem zaprzątać sobie głowy tym, co spotka Ziemię za kilka miliardów lat, ale jakoś zasmuciła mnie myśl, że czego byśmy nie zrobili, to nasza planeta przestanie istnieć. Ba, Układ Słoneczny też kiedyś przestanie istnieć. W zasadzie to i nasz Wszechświat nie jest wieczny i kiedyś to wszystko...

paulina | 2016-05-06
chulej | 2016-03-28