Podróże z Ryszardem Kapuścińskim, część 2. Opowieści czternastu tłumaczy

Wydawnictwo: Znak
6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-240-1190-2
Natalia

Druga część Podróży z Ryszardem Kapuścińskim zawiera bardzo osobiste opowieści czternastu jego tłumaczy. Swoimi wspomnieniami o zmarłym przed dwoma laty autorze Cesarza i Hebanu dzielą się z nami między innymi: Ljubica Rosić i Biserka Rajčić z Belgradu, laureatka nagrody Transatlantyk Ksenia Starosielska z Moskwy, dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie Abel A. Murcia Soriano, Kanadyjka o polskich korzeniach Diana Kuprel, Tomasz Barciński z Rio de Janeiro oraz hiszpańsko-polskie małżeństwo Anna Rubio i Jerzy Sławomirski, którzy zajmują się przekładami książek Ryszarda Kapuścińskiego na język kataloński. Z tych opowieści wyłania się nie tylko portret wybitnego pisarza, intelektualisty i mistrza, ale również bliskiego przyjaciela, człowieka niezwykle ciepłego i serdecznego.

Medullita | 2010-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2010

Dla mnie jako osoby interesującej się zarówno twórczością i sylwetką Ryszarda Kapuścińskiego, lingwistyką, podróżami, światem jest to lektura bardzo interesująca. Dzięki tym czternastu tłumaczom mamy świetną okazje na poznanie Mistrza reportażu z zupełnie innej strony. Okazuje się, ze tak zapracowany człowiek znajdował czas, aby odpisywać na każdy list tłumacza, a nawet się z nim spotkać, co więcej: niekiedy i głęboko zaprzyjaźnić, troszczyć się o to, żeby tłumaczowi dostarczyć wszelkie możliwe materiały.
Poza tym ludzie ci odkrywają przed czytelnikiem kawałek własnej historii, kultury, swojego świata, opowiadając o doświadczeniach związanych z tłumaczeniem i promocja książek Ryszarda Kapuścińskiego w ich krajach.
Polecam!

Patrycja Jelińska | 2013-07-10