Conan i skarb Pythonu

Tłumaczenie: Cezary Frąc
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 40)
Wydawnictwo: Amber
Conan and the treasure of Python
Krzysiek W

vaapku | 2018-02-01
Na półkach: Książki 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2018

Cóż, rozpoczęcie przygody z serią akurat od tomu numer 40 może nie jest najmądrzejszym pomysłem... Ale w moim wypadku to zadziałało. Nie wiem, jak ta część ma się do tych pierwszych, oryginalnych, ale zdecydowanie mi się podobała. Chętnie sięgnę po inne.

Akcja tej 248-mio stronicowej powieści zaczyna się spokojnie, od opisu Asgalunu, jedynego prawdziwego portu w Shemie. W nim to, w jednej z podlejszych tawern siedzi Conan, nudząc się bardzo. Wojen chwilowo nie ma, a i za awanturnictwo, czy złodziejstwo brać mu się już nie chce. Oczywiście, jeśli głód go bardziej przyciśnie to bez oporów odkurzy umiejętności nabyte w Shadizar czy Arenjun. Los, lub jak niektórzy wolą twierdzić – kaprys bogów – mają jednak inne plany.

Do tej samej gospody zagląda bowiem trójka nietypowych gości – hyperboryjska piękność, ogromny akwiloński szlachcić i drobny uczony. I szukają właśnie Conana, z imienia i nazwiska. Słyszeli bowiem o jego podróżach na dalekie obszary Czarnego Wybrzeża, nieoznaczone na zwyczajowych mapach. Sami planują się tam wybrać, aby odnaleźć brata szlachcica a męża Hyperboryki i chcą przewodnika, który zna się na rzeczy.

Owa wyprawa, najpierw po niespokojnym Zachodnim Oceanie, a następnie przez dżungle, sawanny, pustynie i góry...

Kern | 2017-06-05

To taka książka o której można powiedzieć wiele złego: że słaba fabuła, naiwna, niepoważna itd.
Ale autor posiada dwie kluczowe umiejętności, które sprawiają, że jego opowieści są niezwykle wciągające:
umiejętność kreowania alternatywnego świata (na równi z Tolkienem) oraz umiejętność prowadzenia akcji.
Jak zwykle w cyklach te pierwsze części są lepsze niż środkowe. Końcowe zaś są tylko cieniem.

Amrath | 2012-08-15

Jedna z lepszych książek o przygodach Conana

bezi2 | 2018-11-27
jamakinson | 2017-06-07