Wspomnienia. Z miłości do mojego króla

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Mémoires
83-08-03571-X
yuurita

Autobiografia żony ostatniego szacha Iranu Mohamada Rezy Pahlaviego, a jednocześnie pierwszej koronowanej władczyni tego kraju. Farah Diba Pahlavi przez wiele lat swego panowania była wybitnym mecenasem sztuki i patronką organizacji charytatywnych. Do dzisiaj jest uznawana za symbol emancypacji kobiet muzułmańskich. Po rewolucji islamskiej w 1979 roku wyjechała wraz z mężem i czworgiem...

Farah Diba Pahlavi przez wiele lat swego panowania była wybitnym mecenasem sztuki i patronką organizacji charytatywnych. Do dzisiaj jest uznawana za symbol emancypacji kobiet muzułmańskich. Po rewolucji islamskiej w 1979 roku wyjechała wraz z mężem i czworgiem dzieci na Zachód. Obecnie mieszka we Francji.

Świat tradycyjnych irańskich wartości i europejski liberalizm, młodzieńcze uczucie i trudna próba miłości, szczęście matki i tragedia żony w niezwykłych „Wspomnieniach” irańskiej królowej.

[Wydawnictwo Literackie, 2004]

Elevander | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

"Wspomnienia" Farah Pahlawi nie są tak naprawdę autobiografią samej szahbanu. Głównym bohaterem jest w istocie jej mąż, Mohammad Reza Pahlawi. Jeśli zaś szach jest głównym bohaterem, to musi być przedstawiony bardzo pozytywnie. Książka stanowi panegiryk pod adresem monarchy i jego rządów. Nie chcę oczywiście powiedzieć, że całkowicie niezasłużony, bo rzeczywiście przez kilkadziesiąt lat panowania tego władcy Iran rzeczywiście bardzo się rozwinął, co więcej, w kulturze irańskiej idea monarchii jest bardzo głęboko zakorzeniona, ale Farah Pahlawi ewidentnie pomija wiele mniej chlubnych aspektów rządów męża: nazbyt pospieszną modernizację, zbytnią infiltrację kraju przez obcokrajowców, megalomanię szacha i - co by jednak nie mówić - autorytarny system sprawowania władzy. Nie wspomina też o tym, że cały ten proces pozytywnych zmian w Iranie mógł się dokonać przede wszystkim dzięki odkryciu złóż ropy i wzrostowi cen tego surowca, a tu Mohammad Reza nie miał akurat większych zasług.

Nie...

edan | 2016-06-02
Przeczytana: 02 maja 2016

Wdowa po byłym szachu Iranu postanowiła zmierzyć się ze swoją przeszłością oraz rolą jaką pełniła przy mężu. Dla infantylnych wielbicieli prometejskich idei podług których wystarczy obalić dyktatora i od razu zapanuje demokracja, prawa człowieka i takie tam ta książka niewątpliwie będzie pożywką na propagandowy jej wymiar. Cóż, można to i tak przedstawić, ale byłoby to zbyt dużym uproszczeniem, jak również niezbyt dokładnym wczytaniem się w racje byłej cesarzowej. Autorka przedstawia koncepcję władzy i koncepcję państwa jakie legły u podstaw modernistycznym planom Rezy Pahlawiego. Średniowieczny Iran miał stopniowo wkraczać w erę nowoczesności, przy zachowaniu tradycji i stać się w przyszłości monarchią konstytucyjną. Niebagatelną rolę odgrywały jeszcze: półkolonialny status i brytyjska kontrola przemysłu naftowego. Farah Pahlavi jest świadoma, że państwo rządzone przez jej męża od początku nie było idealne, nie ukrywa czym zajmowało się SAVAK. Trudno ustalić w jakim stopniu ta...

JKM | 2013-12-05
Przeczytana: 2013 rok

Choć próbuję zrozumieć rozterki Farah i jej miłość do Szacha, ciężko przeprawić się przez tę pochwałę reżimu, skrajną nieobiektywność i, niestety, dość toporny styl.
Są jednak momenty lepszej, głównie wspomnienia z dzieciństwa i ostatnie dwie części, możemy poczuć pewną więź z bohaterką, zbudowaną na współczuciu. Niestety książka wybitnie przeciętna.

kwiatpomaranczy | 2016-01-09
Przeczytana: 01 lutego 2015

Bardzo ciekawa ksiązka, daje obraz wydarzeń w Iranie z zupełnie innej perspektywy. Mega Polecam. Szybko się czyta.

soraya | 2016-04-01
Karola | 2016-03-17