Conan i noce Szadizaru

Okładka książki Conan i noce Szadizaru Andre Oldman, L.S. Stewart
Okładka książki Conan i noce Szadizaru
Andre OldmanL.S. Stewart Wydawnictwo: Amber Cykl: Conan "czarna seria" (tom 67) fantasy, science fiction
Conan "czarna seria" (tom 67)
Conan and the Shadizar nights
Amber
1999-01-01
1999-01-01
Ewa Skórska

Z pośród kilkudziesięciu tomów o Conanie, zaledwie kilkanaście "nadaje" się do czytania.

"Noce Szadizaru" to przygody w starym, dobrym stylu - (równie dobrze powieść, mogła by być napisana przez Roberta Louisa Stevensona).

Przede wszystkim, pisarski kunszt autorów, płynnie zbudowane zdania i błyskotliwa fabuła to atut, tej części przygód o szlachetnym barbarzyńcy z dalekiej północy.

"Conan i noce Shadizaru" to sześćdziesiąty siódmy tom przygód barbarzyńcy z północy. Podzielony jest on na dwa opowiadania.

Pierwsze opowiada o Conanie podróżującym przez Khitai. W tym samym czasie, król Zingary wysyła swojego brata wraz z poselstwem do skośnookiego ludu. Poselstwo niesie ze sobą dar - zapomniane zwoje. Książę dostaje jednak w nagrodę coś, co kością mu w gardle stanie, a pomoże mu w tym barczysty Cymmerianin.

Drugie to zabawna historia, w której Conan staje się jednym ze złodziei trzyosobowej szajki. Mózg grupy, podobno urodzony przy niekorzystnym układzie gwiazd ma zapisane być całe życie złodziejem. Jakie makiaweliczne plany wymyśla, żeby wzbogacić siebie, Conana i Spryciarza Shi to się w głowie nie mieści. Jednak znajdzie się jedna osoba, która przechytrzy wszystkich trzech - ciekawe kto to będzie? :)

Pierwsze opowiadanie to klasyczna historia trzymająca standard pozostałych książek z cyklu. Drugie opowiadanie jest pełne humoru, tajemnicy, która w momencie rozwiązania zagadki okazuje się być bardzo śmiesznym żartem. Przyjemna odskocznia od poważnych sag, a do historii Conana zawsze podchodzę sentymentalnie :)

Trzy opowiadania:
"Dary Zingarczyków"
"Fatalne Ucho"
"Wężowy Kamień"
W pierwszym 28letni Conan zbiera ekipę i jedzie do Khitaju zobaczyć co tam jest i nakraść ile sie da. Samego Conana jest bardzo mało w tej historii, która jest prowadzona 3 wątkami. Pierwszy jest o wyprawie poselstwa księcia Zingary do Khitaju, drugi o Imperatorze i głównym magu Khitaju i ostatni o Conanie - wątki są prowadzone na przemian, nie ma ani jednego opisu walki z Conanem ani jakiegokolwiek opisu walki czy bitwy w ogóle. To samo tyczy się drugiego opowiadania, którego akcja toczy się w Zamorze i opisuje losy Conana i dwóch innych złodziei oraz fach złodziejski nie przy pomocy miecza czy magii, ale sprytu, rozumu i cwaniactwa. Jest to ewenement jeśli chodzi o historie z Conanem, czyli brak jakiejkolwiek jatki, Conan stanowi tu raczej dodatek lub jedną z wielu postaci, ale nie wpływa to na jakość, która jest co najmniej dobra. Ta książka to jeden z lepszych posthowardowskich pastiszów z Conanem, napisana przez bezimiennych rosyjskojęzycznych autorów. Na największy plus , działa tu krótkość i zwięzłość, które nie są rozwlekane na siłę na ileś tam stron czy książek/tomów, bo autor ma kontrakt z wydawnictwem i musi tyle i tyle napisać, tutaj są konkretne klasyczne opwiadania fantasy, które z łatwością i przyjemnością się połyka.

Trzy opowiadania:
"Dary Zingarczyków"