Dom na odludziu

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Kuća na osami
literatura bośniacka

Zbiór opowiadań: Bonwal pasza - Ali pasza - Baron - Geometra i Julka - Cyrk - Jakov, druh z dzieciństwa - Opowieść - Niewolnica - Żywoty - Miłość - Zuja.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

michall_1985 | 2016-05-24
Przeczytana: maj 2016

Ivo Andric,jugosłowiański noblista w dziedzinie literatury,zwany "pisarzem i poetą narodowym Jugosławii",to autor przede wszystkim opowiadań i wierszy.

Z wielką przyjemnością już od pierwszej strony zacząłem czytac ten zbiór opowiadań.Język jest rewelacyjny,elegancki,staromodny,wyszukany,są w nim piękne opisy przedmiotów,opisy przyrody i ludzi.

Jak to w zbiorze opowiadań bywa,treści zawarte w danym tomiku są nierówne.I tak podobały mi się 4 z 11 opowiadań.Najbardziej urzekł mnie świat przedstawiony w opowiadaniu o Alim Paszy,które los,podobnie jak los bohaterów innych opowiadań był smutny i zakończył się tragicznie.
Inne opowiadania były nieco słabsze,zabrakło tego bałkańskiego klimatu,takie historie mogły się wydarzyc niemal wszędzie,szczególnie historia Jakova,przyjaciela narratora z dzieciństwa.
Daję 5 gwiazdek:4 za 4 opowiadania,które warto przeczytac i jedną za piękny język i styl,który sprawia,że czyta się się ten tomik z większą przyjemnością.

Wracam do "Domu na odludziu" po ponad 10 latach, gdyż jest w tym niewielkim zbiorze opowiadań coś urzekającego, co nie pozwala o nich zapomnieć. Jest w nich realizm magiczny, ale taki bardzo subtelny i wysmakowany. Bohaterowie kolejnych opowieści przychodzą do narratora w słoneczne letnie poranki i upalne popołudnia. Zjawiają się jako duchy, które chcą opowiedzieć swoje historie lub dokończyć ledwie zaczęte rozmowy z przeszłości. Czasami do sarajewskiego domu podpływa odległe o setki kilometrów morze.

czytankianki | 2015-07-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 lipca 2015

Dom to piętrowy, na stromym Alifakovacu stoi nieco na uboczu u samego szczytu. Na parterze, gdzie zimą bywa ciepło, a latem chłód panuje, mieści się pokaźna sień, duża kuchnia i od tyłu dwa mniejsze ciemne pokoiki, na piętrze zaś trzy duże pokoje, a jeden, ten od frontu, wychodzący na rozległą dolinę sarajewską, ma obszerny balkon. [s. 5]

Pierwsze dwa zdania z książki Ivo Andricia podziałały na moją wyobraźnię tak bardzo, że natychmiast wyszukałam w internecie zdjęcia Alifakovacu. Warto było, bo miejsce jest szczególne. Nieco surowe, ale wyjątkowo malownicze, w dużej części zajęte przez cmentarz muzułmański, będący miejscem pochówku wielu zacnych obywateli Sarajewa. Nic dziwnego, że tytułowy dom narratora często odwiedzają duchy, i to nie byle jakie.

Krzykiem lub szeptem widma zabiegają o uwagę narratora, który nieszczęśnikom użycza ucha i miejsca na papierze. W domu na odludziu mostarski wezyr mija się w drzwiach z baronem fantastą, chwacki pasza z księgowym alkoholikiem,...

| 2010-08-26
Przeczytana: czerwiec 2010

Piękna sprawa - opowiadania w sam raz na przejażdżkę komunikacją miejską.
Odrobina bardzo dobrej literatury, niezasłużenie zapomnianej.

Marcin Senderski | 2014-01-02

Bardzo klimatyczne. Lubię tego typu motywy.

mantono | 2016-10-05
Przeczytana: październik 2016