Conan najeźdźca

Tłumaczenie: Marek Mastalerz
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 31)
Wydawnictwo: Amber
Conan, Scourge of the Bloody Coast
Krzysiek W

Gromomir | 2014-03-20

Po raz pierwszy w tej 233 stronnej powieści spotkałem się z czymś takim jak notka edytorska odnosząca jej wydarzenia do innego tomu cyklu. Jest to taki ewenement w Czarnej Serii, że uznałem iż warto go odnotować.

Tym razem Conana spotykamy już na początku książki. Jest autokratycznym przywódcą piratów Czerwonego Bractwa, próbującym przerobić je na wyspiarskie cesarstwo. Jego wcześniejsze działania przyniosły mu już znaczną sławę na tym akwenie. A coraz większa skuteczność jego morskich rozbójników sprawia, że Bractwo jest znacznie bardziej zauważane przez nadmorskie cesarstwa Turanu i Hyrkanii.
Kraje te są jednak bardziej zajęte przygotowaniami do wojny między sobą. Oba państwa mają swoje argumenty przeciw temu drugiemu jak i przeciw bractwu. Z drugiej natomiast strony bractwo byłoby dla obu użytecznym sojusznikiem.
Przygotowania do wojny przeplatają się z wydarzeniami na pirackich wyspach, czy okrętach. Zwłaszcza na „Kruku”, żaglowcu oceanicznego typu, zbudowanego na osobiste...

Amrath | 2015-05-11
Przeczytana: 10 maja 2015

Historia opowiedziana w książce jest bezpośrednią kontynuacją książki „Conan z Czerwonego Bractwa”, jednak nie jest konieczna znajomość poprzedniej części do czerpania przyjemności z czytania. Rozpoczęcie opowiadania wraz z końcem ostatniego tomu powoduje, że czytelnik poznaje głównego bohatera jako dowódcę piratów z osławionego Czerwonego Bractwa. Conan stacjonujący na wyspie Djafur ma ambicje przekształcenia bandy rzezimieszków trudniących się piractwem na morzu Vilayet w samodzielne państwo wciśnięte między dwa starożytne kraje Turanu i Hyrkanii. W tym celu stara się rozbudować własną osadę i wraz z rozwojem swojej domeny ograniczać przestępczą działalność.

Równolegle sąsiednie państwa szykują się do wojny. Turan jako była kolonia hyrkańska ma dość roli wasala w sytuacji, gdy bogactwem i rozwojem prześcignęło dawnego założyciela. Natomiast Hyrkania chce wrócić do czasów, gdy była niekwestionowanym mocarstwem.

Dalszą fabułę można podzielić na dwie części. W pierwszej Conan...

Łukasz Milewski | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016