Kalendarz Historyczny. Polemiczna historia Polski

Wydawnictwo: ALFA
83-7001-856-4
historia

Cykl esejów ukazujących w polemiczny sposób syntezę dziejów Polski od czasów Mieszka I do 1983 roku. Mimo upływu czasu i zmiany sytuacji politycznej Kalendarz do dziś nie stracił swej naukowej wartości oraz autentycznego charakteru literatury podziemnej tamtych lat.
Kalendarz powstał na zamówienie redaktora naczelnego "Kultury" i Zeszytów Historycznych" - Jerzego Giedroycia.

olo | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Nie jest to chłodna analiza historyczna, czego można byłoby się spodziewać po naukowcu. Łojek jest radykalny, stanowczy, zasadniczy. Nie pozostawia suchej nitki m.in. na Zygmuncie Auguście, S.A. Poniatowskim, Chłopickim (nie wiem, dlaczego w Polsce są ulice jego imienia). Także - co za przenikliwość (książka pisana w połowie lat 80.) - krytykuje Wałęsę. Czyta to się świetnie, choć rozdziały o czasach współczesnych to raczej osobiste rozważania niż analiza historyczna. To najsłabsza część książki, ale nie umniejsza jej wielkiej wartości.

Maciej Filipczak | 2015-01-07

Świetne kompendium wiedzy historycznej. Łojek napisał "Kalendarz..." w sposób bardzo przystępny. Wielokrotnie ratował mi skórę, gdy na szybko potrzebowałem informacji przed klasówką z historii.

Ewa | 2013-07-12

Świetna i porywająca, w przeciwieństwie do 99% podręczników do historii. Polecam uczniom liceów - swego czasu dostałam 5 za sam fakt posiadania tej książki ;)

Ariel_O | 2016-03-29
strategos | 2016-03-24