Rzeczy nienasycone

Okładka książki Rzeczy nienasycone Andrzej Czcibor-Piotrowski
Okładka książki Rzeczy nienasycone
Andrzej Czcibor-Piotrowski Wydawnictwo: W.A.B. Seria: ...archipelagi... literatura piękna
...archipelagi...
W.A.B.
2010-09-08
2010-09-08
978-83-7414-851-1
dojrzewanie erotyka
Inne

Nieszablonowe ujęcie tematu dorastania.

Nieszablonowe ujęcie tematu dorastania.

Na początku trudno było mi się wciągnąć, ale jak już się to stało to przeczytałam książkę bardzo szybko i bardzo do mnie przemówiła

Pięknym językiem jest napisana ta opowieść, niezwykle plastycznym i działającym na wyobraźnię, osobliwie wystylizowanym. Bardzo lubię takie podejście do tematów II wojny światowej, gdzie zagrożenie czai się gdzieś ukryte z boku, gdy bohaterowie w otaczającym ich okrucieństwie muszą jeszcze odkryć siebie - własną seksualność i pragnienia. Jest to piękna mityzacja czasów dzieciństwa, pewna idealizacja lat młodzieńczych, na przekór wszechobecnej śmierci.

taaaaakie rzeczy w polskiej literaturze?;)
a pomijając pikantności, to:
piękna mądra książka o trudnym dorastaniu

taaaaakie rzeczy w polskiej literaturze?;)
a pomijając pikantności, to:
piękna mądra książka o trudnym dorastaniu

1920

Taki trochę gender. Trochę baśni, trochę zabobonów, trochę pogaństwa i słowiaństwa, a książka nawet fajna. Tylko ten język, niby podobny, ale pokusiła bym się na tłumaczenie.

Ta ksiązką, chociaż dziwna i szokująca zasługuje na miano wybitnej. Dlczego? Bo jeszcze nikt nie nadał szalejącej seksualności takiego poetyckiego wyrazu. Chociaż wielce nie cierpię poezji, tutaj to nabiera innego wymiaru. Płciowość, seksualność i zmysłowość wylewa się prawie z każdego słowa! Bez względu na to czy chodzi o nieobrzezanego fallusa, czesanie włosów czy kąpiel w rzece- wszystko to jest cielesne i ludzkie. Uważam, że ta książka spokojnie mogłaby zostać wcielona do kanonu lektur. Pewnie nie za czasów tego pruderyjnego rządu (huehue),ale może kiedys?? Jeśli seksualność wyrzucimy z ogólnej dyskusji to nie znaczy, że ona zniknie w ogóle. W sumie uważam, że Drzejek był ciut za młody ( z moich obliczeń wyszło, że za czasów zesłania miał jakies 8-9 lat) na to wszystko i matka, choć inteligentka, za mało interesowała się jego dojrzałością seksualna, to sama wychowuję swoją corkę w myśl może nie rozpasania seksualnego, ale na pewno świadomości własnego ciała. Chcę, żeby wiedziała, że ciało jest piękne i naturalne, a miłość cielesna między dwojgiem kochających się ludzi to najpiękniejszy akt spełnienia. I to próbuje wyłuskać tej ksiązki. Bo na pewno we wszystkich aktack seksualnych w tej książce towarzyszyły uczucia. I kiedy mały Andrzej po powrocie taty czuję, że rodzice chcieli w koncu by zostać sami, "bo widział to w ich oczach", ja tez widziałam. I wiem co czuli. ksiązka piękna. piękna!

Do kupienia tej książki skłoniła mnie zarówno interesująca, w pewien sposób tajemnicza, okładka, jak i opis. Pomyślałam sobie, że niewiele jest dobrych pozycji których wątek fabularny dotyka aseksualności lub zaburzeń płci.
Cóż. Jest ich niewiele i nie jestem pewna, czy mogę powiedzieć, że "Rzeczy nienasycone" należą do jednej z nich. Moim zdaniem jest to albo powieść o nimfomanii, albo po prostu czasy, które opisuje autor, były tak bardzo przesycone rozrzutnością. W pewnym momencie zgubiłam się pomiędzy dziewczynkami i kobietami, z którymi Andrzej uprawiał stosunek. Jedna za drugą, każda z nich z "tłustym dupskiem" i "wielkimi cycami".
Książka ta dostałaby ode mnie etykietkę "przeciętna", ale styl Czcibora-Piotrowskiego zasługuje na dodatkową gwiazdkę.

Spojrzenie oczami chłopca na wojnę i relacje z kobietami. Świeżości dodaje odczucie Andrzeja, że jest dziewczynką. Myślę, iż jest to spowodowane pragnieniem matki z posiadania córki oraz dość kobiecymi kształtami głównego bohatera. Dobrze opisany przebieg wydarzeń, choć czasem historia bywała nudnawa. Świetnie wyrażone fizyczne doznania bohaterów. Jedyne co bardzo przeszkadzało to dialogi w obcym języku.

Nie potrafię ocenić tej książki, styl i język jest niewątpliwie dobry, ale już fabuła niekoniecznie, a to dlatego, że chyba nie każdy potrafi czytać o erotycznej stronie dojrzewania chłopca 9letniego, i jego fascynacją fizyczności własnej matki, czasami miałam ochotę odłożyć książkę, przestać ją czytać, nie mogłam przebrnąć przez opisy scen, doświadczeń erotycznych, jakie przeżywa chłopiec, który jednak w moim mniemaniu jest jeszcze małym dzieckiem. Czytając czułam głównie niesmak, z drugiej strony, jeżeli książka wyzwala w czytelniku silne emocje, (nawet jeżeli są to emocje negatywne),to jednak nie może być ona zła, czy nawet przeciętna.

Opowieść małego chłopca, który na zesłaniu przeżywa liczne erotyczne przygody. Piękna opowieść o fascynacji drugim człowiekiem. Baśń, która dzieje się mimo wojny.

• Literatura piękna
  • Między miejscami

Dodaj cytat z książki Rzeczy nienasycone