Mój Madryt

Wydawnictwo: Pascal
978-83-7513-776-7
Madryt, Hiszpania
Pistacia

To kolejny - po "Mojej Toskanii" i "Moich Dolomitach" Witolda Casettiego i Agaty Jakóbczak oraz "Moim Paryżu" Elisabeth Dudy - subiektywny przewodnik po najpopularniejszych regionach turystycznych, napisany przez osobę publiczną i popularną. Conrado Moreno, Polak i Hiszpan jednocześnie, pisze wiele o specyfice miasta i okolicy, jego położeniu i ukształtowaniu, krajobrazach, historii, sztuce, smakach i zapachach, tradycyjnych potrawach i zwyczajach, magicznych zaułkach, wydarzeniach kulturalnych... Opisy popularnych miejsc turystycznych przeplata opowieściami o takich, które nie goszczą zwykle na stronach przewodników. Przewodnikowe informacje urozmaica anegdotami, wspomnieniami z dzieciństwa, świeżo zanotowanymi obserwacjami nastrojowymi opisami, dzięki czemu Madryt przedstawiony jest zarówno z perspektywy mieszkańca, jak i turysty. Conrado Moreno we wstępie pisze: Jeśli kochacie Barcelonę, z pewnością pokochacie Madryt. Jeśli chcecie poznać Hiszpanię, nie możecie ominąć stolicy. Madryt to niepowtarzalny styl życia, bogata kultura, niezliczona ilość barów i restauracji, uśmiechnięci ludzie, no i najlepsze muzea i wystawy na świecie. Madryt żyje dniem i nocą, a odpoczywa jedynie w upalne letnie popołudnie. W wieku dwunastu lat zamieszkałem w Polsce. Od tamtego czasu w stolicy Hiszpanii bywam regularnie, to mój dom, moje miasto. Miejsce, do którego wracam, by spotkać moją babcię - abuela - Carmen, siostrę Sisię oraz przyjaciół. W Madrycie odpoczywam, odkrywam na nowo siebie - i tę niezwykłą metropolię. Tutaj mój wzrok ma punkt zaczepienia, bo na horyzoncie zawsze widać otaczające stolicę pasmo Sierra de Guadarrama. Widok gór mnie uspokaja, ich trwałość daje ukojenie. Conrado Moreno Konferansjer, uczestnik programów Europa da się lubić, Taniec z gwiazdami oraz Gwiazdy tańczą na lodzie.

allison | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Do tekstu nie mam zastrzeżeń - książka jest napisana lekko, ciekawie, zawiera mnóstwo ciekawostek o Madrycie i opisów miejsc, które warto zobaczyć.
Można ją potraktować jako swoisty przewodnik, chociaż oczywiście jest to subiektywne spojrzenie autora na jego ulubione miasto.

Niestety, moje zastrzeżenia budzi strona graficzna. Nie chodzi nawet o to, że zdjęcia są czarno-białe (wiadomo, że druk w kolorze bardzo podnosi koszt produkcji, a co za tym idzie - i cenę książki). Zamieszczone tu fotografie są po prostu złej jakości, zwykle wyglądają jak niedoświetlone. Nie wiem, czy to wina autora zdjęć, czy druku. Jedno jest pewne - tego typu książka powinna zawierać zdjęcia pod każdym względem dopracowane.

Polecam jako lekturę zapoznającą z urokami Madrytu. Ci, którzy mieli już przyjemność zwiedzić to zabytkowe i tętniące życiem miasto, na pewno chętnie wrócą do niego chociaż we wspomnieniach.

książek: 2098
niebieska | 2011-02-07
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Książka - przewodnik Conrado Moreno uzmysłowiła mi jak niewielka jest moja wiedza na temat stolicy Hiszpanii. Dzięki tej lekturze wiem że to fascynujące miasto, które warto a nawet koniecznie trzeba zobaczyć. Miasto z ogromem zabytków, mnóstwem fascynujących miejsc i swoistym klimatem.

Sama książka jednak jakoś szczególnie nie porywa, wydała mi się monotonna i nużąca z nazbyt wielką ilością nieprzyswajalnych hiszpańskich nazw :), pewnie nie dla wszystkich.
Zabrakło mi w niej lekkości, powabu i anegdoty... .
Oddałam do biblioteki nie doczytując do ostatniej strony, tym bardziej że na razie do Madrytu się nie wybieram.
Cały ten cykl wydaje mi się napisany mocno na siłę.

Kasiek m | 2011-03-07
Na półkach: Akcja 52, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: luty 2011

Większość Was wie, lub domyśla się mojej hiszpańskiej manii. Jestem takim klientem, który instynktownie wybiera książki o tematyce nawiązującej nawet tylko do Hiszpnii. A Madryt. To dopiero. Najchętniej w dziale przewodników siedziałabym i poprawiała różne nieścisłości.
Jednak czytanie przewodnika należy do mało przyjemnych zajęć, wszystko tak sucho, tak bezosobowo ten zabytek taki a ten inny. No średnia zabawa.
Dlatego będąc w księgarni i oglądając półkę z literaturą podróżniczą czyniłam to sceptycznie, bo te ładne wydania ze zdjęciami, albo drogie, albo niedostępne. Nagle oko moje z morza tytułów wyłoniło nazwę Madryt, żaróweczka się zapalił, pasjonat doszedł do głosu. Krótka lektura okładki i książka została zaadoptowana.

Autor znany i chyba lubiany Conrado Moreno, który w zamierzchłych czasach rozszerzał moją wiedzę o Iberach w programie „Europa da się lubić”. Urodzony w Madrycie pół-Polak pół-Hiszpan, zabiera nas w wycieczkę po Madrycie, wycieczkę osobistą, pełną...

Marta | 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: maj 2014

Książka na pewno zainteresuje i będzie bardzo pomocna dla tych, którzy do Madrytu się wybierają (mapki, ceny biletów, godziny otwarcia muzeów). W przeciwnym razie, czytanie o licznych zabytkach, atrakcjach powoduje uczucie senności i znużenia. Jednak na pewno sięgnę po nią przed wyjazdem do Madrytu!

Asia Reda | 2014-04-25

Książka, która sprawiła że jeszcze bardziej pokochałam Madryt i utwierdziła mi nie w przekonaniu że wolę to miasto niż Barcelonę ;)

Marlena | 2011-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2011

Nie dałam rady.. przykro mi trochę z tego powodu. Bo Hiszpania to mój ulubiony kraj. Ale do rzeczy.
Conrado to bardzo sympatyczny młody człowiek. Przystojniacha ;), który opowiada o swoim kraju ojczystym, a dokładnie o Madrycie. Podaje mnóstwo, naprawdę mnóstwo informacji. Gdzie zjeść, co warto, czego nie.. Niestety nie doszłam do końca.. Jestem w połowie i kończę w połowie bo po prostu taki "zalew" informacji mnie przeraził i sobie odpuściłam w końcu.

Jako przewodnik, albo pomoc co zwiedza, kiedy, za ile i gdzie spać w miarę. Jako książką o Madrycie... średnio. Dla mnie za dużo. Mam wrażenie, że Conrado za bardzo chciał żeby książka była taka.. "super hiper".. Wrócę do niej i wtedy zrobię update recenzji. Ale to kiedyś..

Paulina Nowak | 2014-09-01

Madryt widziany oczami Hiszpana. Ciekawe anegdotki, opisy i warte odwiedzenia restauracje i miejsca, które nie są opisane niczym w zwyczajnym monotonnym przewodniku.

Anna | 2011-08-27

O ile treść jest bogata w wiele ciekawostek, o tyle język pozostawia niedosyt.

Monika | 2013-08-30

Książka bedzie moim podstawowym przewodnikiem po Madycie:)

Srulik | 2016-09-03