Czarnoksiężnicy Majipooru

Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Cykl: Kroniki Majipooru (tom 4)
Wydawnictwo: Solaris
Sorcerers of Majipoor
Moriana

Wieloletni władca Majipooru, który zapewnił swoim poddanym niebywały dobrobyt, spoczywa na łożu śmierci. Zanim jednak tron obejmie Lord Confalume, musi zostać wyznaczony również jego następca. Niemal pewnym kandydatem jest książę Prestimion, gdyż Korsibarowi, jako synowi Confalume'a, tradycja zakazuje dziedziczenia władzy po ojcu. Korsibar postanawia zburzyć panujący porządek, używając w tym celu magii. Wybucha krwawa wojna domowa.

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2009

źródło okładki: www.wydawnictwosolaris.pl

Krzysztof Baliński | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

Czytam dalej "Kroniki Majipooru" Tom piaty ma tytuł " Czarnoksiężnicy Majipooru" . Z początku ten tom robi wrażenie najsłabszego. z dotychczasowych, ale niekoniecznie musi tak być, bo być może wchodzi tutaj otrzaskanie się czytelnika ze sposobem pisania autora, kreowaniem metaforyki, tworzenie opisów magii Majipooru, może dla samego autora trudno wynaleźć coś nowego, bo wszystko w poprzednich tomach już było. Pożyjemy zobaczymy jak będzie w następnych częściach cyklu. Znów jeśli chodzi o umiejscowienie wydarzeń w przestrzeni czasowej autor narobił zamieszania. umieścił akcję tysiąc lat wstecz w stosunku do poprzedniego tomu zatytułowanego "Góry Majipooru" i piećset lat wstecz kiedy koronalem był lord Valentine, którego czytelnik ma okazję poznać podczas lektury trzech pierwszych części. Cellem tego typu zabiegu literackiego jest poznanie wielkiego koronala Prestimiona. Mamy w tej części motyw walki o władzę dwóch pretendentów do tronu wspomnianego Presttimiona i Korsibara....

Lil | 2010-10-30
Przeczytana: sierpień 2010

Jestem wielką fanką trylogii Valentine'a i trochę się obawiałam "Czarnoksiężników...". Nie bez racji. Dość długo trwało nim polubiłam nowych bohaterów (tak właściwie to nawet trudno powiedzieć, że ich polubiłam; przyzwyczaiłam się do nich raczej). Historia jest w sumie podobna jak ta przedstawiona w "Zamku Lorda Valentine'a" - walka o odzyskanie tronu z najwierniejszymi przyjaciółmi u boku, za to liczba szczęśliwych zbiegów okoliczności i magicznych artefaktów mocno trąci życzeniowością. Miło było znaleźć się znów na Majipoorze, ale zaangażowana w przygody bohaterów nie byłam praktycznie w żadnym momencie. Chociaż "Lorda Prestimiona" pewnie i tak przeczytam. :)

marta_456 | 2017-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2017

Mogło być lepiej. O wiele słabsza od poprzednich części.

Ewelina Krasowska | 2018-03-13
Przeczytana: 2012 rok