Psie pole

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 11)
Wydawnictwo: Edition 2000
historyczna

Od czasu gdy odpadły Łużyce, mające stanowić przedmurze państwa Wielkiego Bolesława przeciw parciu drapieżnych margrafów na wschód, już tylko nieprzebyte bory, bagna i zalewy między wodami Bobru i Nysy stanowiły zaporę umocnioną wałami, które Chrobry jeszcze zbudował. Na północ od nich było przejście pod Krosnem, na południe Bramą Łużycką naprzeciw Legnicy, ale ziemie między nimi, po lewym brzegu Bobru, leżały puste, rzadko nawiedzane przez napastnika, bo i grabić nie było kogo tam, gdzie zwierz był jedynym osadnikiem.

Pearon | 2015-12-04
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Wciągająca fabuła książki, która niestety dość szybko się kończy, przez co czułem spory niedosyt. Autor wspaniale operuję językiem, który potrafi oddać ducha tamtych czasów, umiejętnie buduje i przekazuje emocje i uczucia. Typowa historia ku pokrzepieniu polskich serc, wzmacniająca więzi patriotyczne.
To co może uderzyć niektórych czytelników, to wyraźny podział na dobrych Polaków i złych Niemców. Z pewnością taki podział jest dzisiaj niepoprawny politycznie, ale mnie osobiście to nie przeszkadza. Dzięki temu podziałowi akcja książki stała się ciekawsza, a przy groteskowości postaci rycerza Gotfryda wręcz zabawna.
Jak to określił któryś z recenzentów, książka obecnie nie spełnia wytycznych lektury szkolnej, a to wielka szkoda. Gorąco polecam młodzieży tę pełną przygód lekturę.

anglers | 2014-09-05
Przeczytana: 05 września 2014

Każdy kto ma przywódcze aspiracje powinien przeczytać tę ksiażke i zrobić sobie rachunek sumienia na czym tak naprawdę mu zależy i za jaką cenę. Czytając tę ksiażkę można być dumnym, że jest się Polakiem i że mieliśmy takich przodków. Wszystko w temacie.

tomsn | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

Psie Pole Buhscha to literatura, która już dziś się nie obroni. Zbyt słaba na lekturę szkolną, nie stanie się także bestsellerem. Dzieci nie będą już sięgać po niedzisiejszą powieść z wieloma niezrozumiałymi wyrazami lecz przede wszystkim: zapomnianymi tropami - szacunek dla starszych, samodzielność, chęć bycia żołnierzem - obrońcą kraju. Podziały społeczne na chłopów i rycerzy bledną w czasie najazdu na Ojczyznę, co jest niezrozumiałe w czasie kultu rozwoju nie tylko własnego ego lecz wąsko pojętej grupy. Plus przemoc w rodzinie, mordowanie zwierząt futerkowych, praca nieletnich, piwo na śniadanie. Polecam tylko dzieciom dzisiejszej inteligencji, ludziom mądrym spędzającym czas z dziećmi, czytającym im. Tylko w takim środowisku ta książka się obroni, zaistnieje. Moim dzieciom chętnie przeczytam

Dominik | 2016-12-09
NBz | 2016-08-21