Mała książka o śmierci

Dodenboken
tabu, śmierć, poradnik
Inne
Polaris

Bardzo poważne i... niepoważne rozmyślania o śmierci. Jak wygląda martwy człowiek? Co się z nami dzieje po śmierci? Czy idziemy do nieba? A może człowiek po śmierci zamienia się w szkielet, który straszy dzieci po nocach? Pernilla Stalfelt z ogromnym wyczuciem, powagą, a jednocześnie odpowiednią dozą humoru odpowiada na wszystkie te pytania, które nurtują dzieci nie od dzisiaj. Książka przybliża i oswaja to najbardziej pewne w życiu wydarzenie, o którym tak trudno mówić. Ta świetna i ciekawie napisana książeczka uświadamia najmłodszym czytelnikom i czytelniczkom, iż wcześniej czy później wszystko, co żywe umiera. A może śmierć mimo wszystko wcale nie jest taka okropna?

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Evik | 2013-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Ciekawa byłam tej nowomodnej, szwedzkiej literatury dla dzieci. I dziś po nią sięgnęłam.

W książce zawarte są dwie rzeczy, z którymi się zgadzam. Pierwszą jest to, że umierają głównie ludzie starzy, ale - niestety zdarza się, że umierają także małe dzieci.
Jako osoba wierząca wierzę że po śmierci dusza ludzka wędruje do Boga.

Książkę jednak oceniam negatywnie. Zacznę od okropnych ilustracji. W Polsce zmarłego ubiera się. Tymczasem ka kilku ilustracjach w tej książeczce człowiek w trumnie ma widoczne części ciała, które raczej się ukrywa.
Owszem, czasem przy trumnie wystawia się flagi, sztandary. Ale czarna, piracka flaga?

Co to za bzdury, że człowiek po śmierci zamienia się wampira, łosia, hot-doga (taka hipoteza nawet nie jest śmieszna) czy szkielet straszący dzieci?

Podobno książka jest przeznaczona dla dzieci od 4 do 7 lat.

Dla chcących porozmawiać z dzieckiem o śmierci polecam np. książkę "Oskar i pani Róża". Nowomodne książki nie umywają się do klasycznej literatury...

Trudno ocenić.
W kategorii: styl i treść - przeciętna.
W kategorii: poczucie humoru - świetna albo żenująca (sprawa względna).
W kategorii: niestandardowość i odwaga - fantastyczna.

Warto?

A-- | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, Hall of shame
Przeczytana: 03 maja 2011

Kolejna pseudo-wychowawczo-euro-pedagogika specjalistki ze Szwecji. Omijać szerokim łukiem....

Agata | 2015-04-17
Na półkach: Teraz czytam

Kolejna książeczka Pernilli Stalfelt oswajająca dziecko z trudnym tematem. Tym razem sprawa, o której w zasadzie z dziećmi się nie rozmawia, ewentualnie załatwia temat idiotyzmami o "bozi" i "aniołkach". Śmierć czeka nas wszystkich, a dzieci o śmierci myślą, boją się jej. Warto przełamywać tabu, rozmawiać, wspólnie się zastanawiać - punktem wyjścia może być ta niebanalna lektura . Dla myślących rodziców.

mrzokonimow | 2014-02-28

Pomysł ciekawy, ale realizacja pozostawia wiele do życzenia.

sonko81 | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016