Armata przeciwlotnicza kal. 88 mm

83-7250-193-9
II wojna światowa
historia
Krzysiek W

Anti-aircraft, anti-tank and anti-social - przeciwlotnicze, przeciwpancerne i aspołeczne - tak nazywali Anglicy niemieckie działo uniwersalne kal. 88 mm. Jego dobrze znany, suchy huk rozbrzmiewał na wszystkich frontach II wojny światowej, od bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 r. aż po finałowe walki toczone w stolicy III Rzeszy. Zaprojektowana pierwotnie jako broń przeciwlotnicza "osiemdziesiątka ósemka" stała się jednym z najskuteczniejszych środków zwalczania czołgów, bunkrów, artylerii, a nawet okrętów. Działo to, będąc składnikiem ciężkiej artylerii przeciwlotniczej, trafiało do wojsk w stale ulepszanej formie jako 88-milimetrowa armata przeciwlotnicza wzór 18, 36, 37, 41 i 37/41. Pod względem wagi i osiągów batalistycznych model 41 nie miał sobie równych aż do lat 50. XX wieku. W niniejszej, bogato ilustrowanej książce Janusz Piekałkiewicz, znany autor literatury faktu, przedstawia możliwości "osiemdziesiątki ósemki" w zwalczaniu celów naziemnych. Z około 230 ilustracji możemy dowiedzieć się m.in. jak wyglądał dzień powszedni artylerzysty przeciwlotnika i jak radzono sobie z wcale nieprostą obsługą tego działa. Przedstawiono tu na przykład w sposób systematyczny zajmowanie stanowisk ogniowych przez baterię tych armat oraz poszczególne fazy osiągania przez nią pełnej gotowości bojowej. ta frapująca dokumentacja zarówno pod względem technicznym, jak i z punktu widzenia historii współczesnej.

irman | 2016-10-15
Na półkach: Militaria, Przeczytane