Tajna wojna Churchilla

powieść historyczna
Wołoszański
2002-01-01
2002-01-01

Fajna książka dla tych wszystkich którzy chcą odkryć w sobie pasję do historii, zwłaszcza tej związanej z II wojną światową. Mniej dla pasjonatów, a już na pewno nie dla wytrawnych znawców tematu. Ci ostatni, zwłaszcza z tytułami naukowymi, zwykle omijają szerokim łukiem pisarstwo Bogusława Wołoszańskiego. Ja cenię go za bardzo za to co robi i w jaki sposób to robi. Popularyzuje historię, powoduje że jest ona bardzo ciekawa. Wydarzenia odległe opisuje tak jakby działy się dzisiaj, obok nas. Jakbyśmy je obserwowali albo w nich uczestniczyli oglądając dobry film akcji. Ta książka nie jest tylko o Churchillu, choć on tu dominuje. Jest zwyczajnie kolejną ciekawą pozycję poświęconą drugiej wojnie światowej.

Opis niezwykłej postaci historycznej. Artysta, polityk, wojskowy, wszystkie te funkcje złączyły się w jednym człowieku. Powracałam do książki kilka razy. Ciekawa lektura. Pokazuje, że Churchillowi prawie cudem udało się kontynuować wojnę Wielkiej Brytanii z III Rzeszą, bo wielu Brytyjczyków chciało pokoju z nazistami po klęsce Francji i Polski.

Czytałem tę książkę bardzo dawno temu, utkwił mi z niej w pamięci wizerunek Churchilla jako polityka bardzo przychylnego Polsce i Polakom. Proszę o sprostowanie czy dobrze pamietam.

Kochany Boguś W. niechaj żyje nam 100 lat. Życzę mu niejednej książki ;). Tylko on w sposób nietuzinkowy i odważny tak potrafi opowiadać o historii, tylko on potrafi rozświetlić mrok niewiedzy w imię wiedzy i bogactwa piękna słowa i historii. Dla mnie geniusz i propagator historii, który zaraził całe rzesze Polaków :)

Bardzo lubię książki Pana Wołoszańskiego, jednak ta z pewnością nie należy do moich ulubionych. Mocno się dłużyła i wyjątkowo nie byłem zaciekawiony co się za chwilę wydarzy. Porównując ją do pozostałej twórczości autora, można ją uznać za mały wypadek przy pracy.

Dla mnie Wołoszański jeśli chodzi o drugą wojnę jest absolutnym mistrzem. Churchill to kolejny z wielkiej trójki wzięty na "tapetę". Książka bardzo w stylu Wołoszańskiego, z mnóstwem dodatkowej wiedzy, przypisów i informacji.
Tajna wojna Churchilla jest oczywiście też nieco inna, niż pozostałe książki autora. Zawiera znacznie więcej polityki, nieco mniej opisów stricte wojskowych - nie każdemu może to przypaść do gustu. Dla mnie była to prawdziwa kopalnia wiedzy - bo zazwyczaj interesował mnie przebieg działań zbrojnych, sprzęt, dowódcy itp.
Przyznam jednak, że przeczytałem tę pozycję z prawdziwą przyjemnością.

Audiobook. Interesująca pozycja pokazująca, jak dużą rolę odgrywają gry pozorów, manipulacje i kłamstwa. Chyba tyle samo co wyniki bitew. Książka jest zestawem mniej lub bardziej powiązanych wątków, ukazujących sprytne posunięcia decydentów II WŚ. Można się dowiedzieć ciekawostek np. Joseph Kennedy (ojciec JFK),jako ambasador USA w Londynie spotykał się z nazistami wierząc, że należy z nimi się porozumieć, a nie walczyć, wręcz zdawał się być zainteresowany tym ruchem czy np. samotna wyprawa samolotem Rudolfa Hessa, zastępcy Hitlera, do Szkocji w celu skłonienia władz Wlk.Brytanii do zawarcia pokoju z Niemcami przed operacją Barbarossa w ZSRR. Książka uświadamia nam również, jak mylnie możemy interpretować historię, gdy sznurki są pociągane za kulisami, z dala od pierwszych stron gazet. Zresztą jest tak do dzisiaj, więc w tym aspekcie lektura nie traci na aktualności.

Książka ogólnie bardzo dobra, ale tylko dobra jeśli spojrzymy, że autorem jest Wołoszański. Jeśli ktoś czytał jego poprzednie wydane książki, to z pewnością zauważy, że wiele rzeczy się powtarza, aczkolwiek trudno je pominąć pisząc o sposobie prowadzenia wojny przez Churchilla. Ogólnie polecam, ale bardziej zaznajomieni z II WŚ mogą nie znaleźć tu zbyt wielu nowych faktów.

Polecam młodym - w ciekawy sposób wciąga w historię (oby lekce historii tak wyglądały).

Ja to tak czekam, może Autor pokusi się o książkę - "tajne życie Churchilla" - brałbym w ciemno...

• II wojna światowa
  • Audiobooki