Lenin
83-04-04586-9
Lenin, ZSRR, komunizm
historia
Krzysiek W

Charyzmatyczny wódz rewolucji, wizjoner, kreator "pięknego nowego świata" czy krwiożerczy despota, barbarzyńca i zbrodniarz Zmieniając bieg wydarzeń, Lenin w decydujących chwilach często dziatat w pojedynkę, wbrew zamysłom najbliższych współpracowników; odrzucenie rządu koalicyjnego w 1917 r., traktat w Brześciu Litewskim, wojna przeciw Polsce, NEP, wojna klasowa, terror, dyktatura...

Zmieniając bieg wydarzeń, Lenin w decydujących chwilach często dziatat w pojedynkę, wbrew zamysłom najbliższych współpracowników; odrzucenie rządu koalicyjnego w 1917 r., traktat w Brześciu Litewskim, wojna przeciw Polsce, NEP, wojna klasowa, terror, dyktatura proletariatu - to wynik jego arbitralnych poczynań. Wpływ tego kontrowersyjnego przywódcy nie tylko na historię Rosji, ale i świata XX w. jest nie do podważenia.

Książka ta stanowi zwięzłe studium o Leninie i roli, jaką odegrał w rosyjskiej rewolucji. Autorka skupia swą uwagę na okresie sprawowania przez niego władzy, czyli latach 1917-1924, czerpiąc wiadomości z najnowszych badań historycznych prowadzonych w Rosji i na Zachodzie oraz wykorzystując nowe dokumenty, udostępnione od czasów Gorbaczowa i końca Związku Radzieckiego.

Błażej | 2013-07-03
Przeczytana: kwiecień 2013

Mocno pobieżna, pisana bez polotu i zaangażowania. Do tego liczne błędy merytoryczne wytknięte w przypisach przez polskich konsultantów naukowych.

LeeVolkov | 2014-08-04
AsfaltHunter | 2014-05-27