Miraż złota

Phantom Gold
83-85240-10-1
Zaintrygowana

Inne wydania

Dreiser ukazuje jak odkrycie czystego cynku na ziemi zwykłego farmera zmienia człowieka. Do czego prowadzi chciwość jakie emocje wywołuje nawet u najbliższych zdawałoby się osób

Medellin | 2014-08-06
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Nie lubię opowiadań, w których przez cały czas obserwujemy jak bezbronny człowiek pada ofiarą chciwości innych ludzi, zarówno najbliższych krewnych, jak i nieuczciwych przedsiębiorców. Opowiadanie to nie jest złe, ale czytając je, cały czas współczułem głównemu bohaterowi. Około 60 stron o tym jak wszyscy go wykorzystują, po prostu nie jest odpowiednie dla moich nerwów.

Polecam natomiast pierwsze opowiadanie - "Święty Kolumban i rzeka", o robotniku pracującym przy drążeniu tunelu pod rzeką Hudson w Nowym Jorku. Opisana historia naprawdę wciąga. Poza tym ciekawie czyta się o osiągnięciach inżynieryjnych sprzed wielu dekad.

neuromance | 2014-10-22
Przeczytana: lipiec 2014

Dłuższe opowiadanie Dreisera jest jednowątkowe: pieniądze i chęć zdobycia bogactwa grają tu główną rolę. Duszna atmosfera amerykańskiego Południa świetnie współgra z narastającym szaleństwem głównego bohatera, dla którego liczy się tylko zysk. Do przeczytania przed snem lub w tramwaju i rozważenia co robi z człowiekiem przesadny materializm.

Cor_Aisling | 2017-07-16
Małgosia | 2016-07-29