Tristano umiera

Wydawnictwo: Czytelnik
Tristano muore
83-07-03016-1
Zaintrygowana

Bohaterem powieści Antonia Tabucchiego jest stary, umierający człowiek, były partyzant imieniem Tristano, który wzywa do siebie młodego pisarza, aby ten spisał jego życie. Ów pisarz, zainspirowany niegdyś jego osobą, napisał już powieść, w której Tristano występuje jako bohater ruchu oporu. W odtworzonych przez Tristana fragmentach przeszłości pojawiają się pejzaże greckie, hiszpańskie, toskańskie, historia XX wieku z jego dwoma totalitaryzmami, bombą zrzuconą na Hiroszimę, dramatem Trzeciego Świata, dylematem wolności i równości. Te składane w całość odłamki wspomnień, koszmary, halucynacje zaczynają tworzyć inną, niejasną do końca opowieść, która jest prawdziwą dekonstrukcją partyzanckiego mitu. Pojawiają się zasadnicze pytania; czym jest bohaterstwo, a czym tchórzostwo? Odwaga? Zdrada? I wreszcie - czy można opowiedzieć życie?

Antonio Tabucchi (1943, Piza) jest jednym z najwybitniejszych włoskich autorów, tłumaczonym na całym świecie i wielokrotnie nagradzanym. Nakładem Czytelnika ukazały się powieści ...twierdzi Pereira (1996), Zaginiona głowa Damascena Monteira (1999), Requiem (2001), Robi się coraz później (2002) i zbiór krótkiej prozy Sny o snach (1997).

Zaintrygowana | 2016-02-13

Przeczytałam kolejny raz i nie rozczarowałam się. Książka napisana w formie wywiadu- monologu umierającego człowieka, świadka wielu wydarzeń historycznych XX wieku, wojennego bohatera. Narrator umiera i zdaje sobie z tego sprawę, dlatego chce pozostawić coś po sobie i zaprasza pisarza, aby wysłuchał kolei jego losu. Tristano opowiada o strachu i bohaterstwie, o przenikaniu się wspomnień, o minionej rzeczywistości i błędach, o historii. Porusza również problemy współczesnego świata- przemoc, głód, wszechobecny kult telewizji. W swych retrospekcjach wraca do kobiet, które kochał i decyzji, które podejmował. Wszystko, o czym mówi jest niepewne i mgliste, gdyż jak słoń zaczął już zataczać swój krąg śmierci, i na nim głównie się skupia. Styl pisarski nie spodoba się każdemu, a forma w rodzaju strumienia świadomości utrudnia trochę czytanie. Myślę jednak, ze warto, bo dawno nie trafiłam na książkę, w której znalazłabym tyle pięknych i mądrych myśli, które skłaniają do zastanowienia.

lola | 2016-09-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane