Zanim zapadnie noc

Wydawnictwo: Świat Literacki
Antes que anochezca
83-88612-64-6
biografia, Kuba, homoseksualizm

Reinaldo Arenas (1943-1990) - kubański pisarz, dysydent i homoseksualista - z góry skazany był na reputację "kontrrewolucjonisty" i unicestwienie przez represyjny reżim Fidela Castro. Autobiografia Arenasa, zmarłego śmiercią samobójczą na emigracji, w ostatnim stadium AIDS, to wstrząsająca opowieść o życiu nad przepaścią, traktowanym jednak do końca jak fascynująca przygoda egzystencjalna i intelektualna.

mangi17 | 2013-05-29

"Albo żyjemy tak, jak chcemy, albo lepiej nie żyć" Reinaldo Arenas
Wspaniała i wstrząsająca autobiografia, okrutnie demaskująca reżim Castro. Książka ma szczególne miejsce w moim zbiorze - od Arenasa zaczęła się moja przygoda z kubańskimi pisarzami.
Polityka, seks, gorąca Hawana, apoteoza życia i śmierć... Polecam.

nixi | 2013-01-14
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Książka niesamowicie wciągająca - przeczytałam ją jednym tchem. Poza bogatym życiem erotycznym autor zgrabnie opisuje otaczającą go rzeczywistość, a warto zaznaczyć, iż obserwatorem jest uważnym. Wręcz socjologiczny opis ówczesnego kubańskiego społeczeństwa i targających nim wydarzeń, związanymi ze zmieniającą się władzą, pozwala poznać wiele aspektów tamtej rzeczywistości. Arenas lekkim piórem nakreśla mechanizmy działania Fidela Castro oraz wpływ jakie mają one na ogół społeczeństwa, jak i pojedynczych ludzi.

Zdecydowanie warto przeczytać.

Sleeker_ | 2015-07-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 10 sierpnia 2015
Filmy z pisarzami - s01e04

Jak co dwa tygodnie, kontynuujemy cykl o pisarzach w filmach - w biografiach prawdziwych autorów, w ekranizacjach książek, w których zagrali i w takich produkcjach, w których pojawia się pisarz fikcyjny. Dziś odcinek czwarty.

Mea Kuba

Fidel, rewolucja, bieda, Hawana, cygara, Karaiby – to pierwsze skojarzenia, jakie często słyszy się na hasło „Kuba”. Wskazanie kilku kubańskich pisarzy nie jest już jednak tak intuicyjne. Dlatego dziś będzie właśnie o nich.