Na szczycie stromej góry - opowieści o transplantacjach.

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1045-5

Książka Dariusza Kortki i Judyty Watoły to lektura niezwykła i bardzo potrzebna w chwili, gdy polska transplantologia przeżywa kryzys. To wzruszające a zarazem ciekawe historie ludzi, którzy przeszli transplantacje różnych organów, opowieści ich rodzin oraz lekarzy - często zmuszonych do trudnych decyzji. Książka zawiera też informacje o historii transplantologii w Polsce, wiele ciekawostek, a także fotoreportaż z przeszczepu wątroby. Autorzy przeprowadzili wiele rozmów ze sławami polskiej medycyny, między innymi z profesorem Zbigniewam Religą, z księdzem bioetykiem Piotrem Morcińcem oraz socjolog Katarzyną Kowal. Dzięki temu chcieli pokazać problem transplantacji z różnych perspektyw. Opisali także dramatyczne historie dawców organów oraz ich rodzin. "Na szczycie stromej góry" to przejmujący reportaż, który na pewno przyczyni się do pozytywnego postrzegania kwestii przeszczepów w polskim społeczeństwie.

Dorota | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

Oto kolejna książka, po którą sięgnęłam zainteresowana tematem po wyjściu z kina. Łatwo się domyślić, co akurat oglądałam. W kolejce czekają dwie następne.
Kilka historii powtarza się w każdej z tych książek, znam je tez z filmu, ale za każdym razem przeżywam od nowa. Dlaczego ? Bo nie sposób czytać o tym bez emocji, nawet po raz drugi, czy trzeci.
W książce autorzy przedstawiają krótkie historie ludzi, którzy czekali na przeszczep - każda z nich jest dramatyczna, a jednak opisana przez autorów delikatnie, konkretnie i z wielką precyzją. Są wypowiedzi lekarzy, relacje bliskich, mądre słowa bioetyka. Widzimy jak reagują krewni, co myślą, nad czym się zastanawiają, czego obawiają. Niezwykła książka, pouczająca i dająca do myślenia, przeczytana w jeden wieczór bez chwili przerwy i "siedząca" w głowie

Ewe25 | 2012-08-27
Przeczytana: 01 września 2011

Książkę tę przeczytałam jakiś czas temu, ale cieszy się ona dość małym zainteresowaniem, dlatego postanowiłam o niej co nieco napisać, bo naprawdę zasługuje na to, by znaleźć się na liście pozycji, z którymi wręcz trzeba się zaznajomić. Już samo jej zagadnienie jest niezwykle oryginalne. Poza tym transplantacja niesie za sobą wiele kontrowersyjnych opinii, dlatego zdecydowanie warto zastanowić się nad tym, co jest mitem, a co prawdą, i wyrobić sobie na jej temat własne zdanie.
Wspinaczką na szczyt stromej góry nazwał przeszczep jeden z bohaterów tej książki, Amerykanin, który oddał swój szpik polskiemu biorcy – tak głosi opis na tyle okładki. Długo zastanawiałam się nad sensem tych słów, ale zrozumiałam je dopiero wtedy, gdy po przeczytaniu całości zamknęłam oczy i w ciszy rozmyślałam o przeczytanej treści.
W każdym razie transplantacja jest to – według Wikipedii – przeszczepienie narządu w całości lub części, tkanki lub komórek z jednego ciała na inne. Zanim jednak ta medyczna...

Hub | 2011-03-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 marca 2011

Niezwykła książka, opowieść o decyzji, o dojrzewaniu do niej i o życiu z jej konsekwencjami.

Od lat wiem, że chcę oddać po śmierci to, co tylko będzie można ode mnie wziąć. Ta książka tylko mnie w tym utwierdziła.

Nataalaaa | 2013-04-13
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Uważam, że ta książka powinna znaleźć się na liście książek, które każdy z nas powinien przeczytać.
Daje bardzo dużo o myślenia. Opisane historie, zarówno dawców jak i biorców, wzruszają, ale przede wszystkim pokazują, że nie ma większego daru, jak podarować komuś część siebie, tym samym nie rzadko ofiarując mu drugie życie.

Karina | 2012-12-09
Przeczytana: 2010 rok

Wspaniała i wzruszająca, poniekąd dlatego, że w pewnym stopniu identyfikuję się z bohaterami. Porusza trudny temat w sposób prosty, delikatny i przystępny dla każdego. Polecam!

Aleksandra | 2011-11-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Poważne tematy opisane niezwykle lekko i prosto. Zadziwiająca, wzruszająca, pouczająca. Każdy powinien ją przeczytać!

Withblue | 2016-12-05
Przeczytana: 08 grudnia 2016