Klej

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Glue
życie, faceci, dorastanie, przyjaźń
czytAnka

Oto opowieść o czterech chłopcach, dorastających w okolicach Edynburga, o przyjaźniach, doświadczeniach - i sekretach - które łączą ich do czasu, gdy wchodzą w dorosłość. O czterech chłopakach, którzy stają się mężczyznami: o Soku Terrym, uganiającym się za dziewczynami obiboku o włosach kręconych niczym korkociągi i lepkich paluszkach; o Billym - bokserze z obsesjami, wykuwającym z nich siłę swego charakteru; o Carlu Batoniku Milky, bujającym się przez życie w rytmie własnej muzyki oraz o prześladowanym przez fatum Gallym, który ma najcieńszą na świecie skórę i który na każdym kroku natyka się na katastrofę.
Poznajemy losy tej czwórki od lat siedemdziesiątych po początek nowego stulecia - od czasów punka do nastania epoki techno, od wciągania speeda do łykania Ecstasy - gdy każdy z nich stara się wyzwolić spod brzemienia klasy, z której się wywodzi, kultury, kolegów, środowiska i rodzicielskich nadziei, że może chociaż dzieciom powiedzie się w życiu lepiej. Bohaterów wiąże przyjaźń, stworzona przez osiedle, szkołę i chęć wymknięcia się spod wpływu tych "kreatywnych" elementów. I nagle lojalność przemieniła się w kodeks ulicy: stawaj po stronie kumpli, nie bij kobiet i, co najważniejsze, nigdy nikogo nie kabluj.
Niezależnie od epickiej skali, Klej zachowuje typowe cechy twórczości Welsha, znane choćby z Trainspottingu i Ohydy, czyli: tempo i energię, błyskotliwe dialogi, obrazoburcze epizody i czarny humor, aczkolwiek jest zarazem dojrzałą książką o dojrzewaniu - o życiu i o tym, co się w nim zdarza, gdy wali się świat.

Karolina | 2016-11-01
Przeczytana: 27 października 2016

Kiedy mam wrażenie, że każda kolejna książka może mnie tylko rozczarować, sięgam po Welsha. Wiem czego się spodziewać i wiem, że będę przynajmniej usatysfakcjonowana. Nie inaczej stało się z Klejem. Tak na marginesie: proza Welsha nieodzownie kojarzy się z narkotykami, tym razem jednak Klej nie występuje tu jako środek psychoaktywny, a raczej spoiwo przyjaźni. Bo Klej to opowieść o przyjaźni.
Poznajemy czterech chłopców i towarzyszymy im przez kilka dni w trzech różnych dekadach ich życia. Poznajemy ich jako nastolatków ze zwykłego osiedla w Edynburgu, a kończymy znajomość kiedy mają po trzydzieści kilka lat. Każdy z rozdziałów opisuje te kilka dni z perspektywy każdego z nich. Welsh oddaje głos swoim bohaterom, pokazuje świat widziany ich oczami. Tak jak różne są ich charaktery, tak odmienny jest pogląd na te same wydarzenia. Nie brakuje tu rubasznego i chamskiego dowcipu, ale jest też i proza życia. Proza życia średniej klasy: czasem jest lepiej, czasem gorzej. Są chwile...

Anka | 2012-09-21

Książka całkiem fajna, podobał mi się motyw opowiadania całego życia chłopaków. Niekiedy denerwował mnie język, strasznie zagmatwany, dużo lokalnych nazw (np. zespoły itd.). Jednak mimo wszystko książka daje do myślenia, skłania do zastanowienia się na nami, szczególnie w tragicznym momencie dla jednego z bohaterów.
Polecam.

lisznij | 2016-10-30