Smoczy kamień

Tłumaczenie: Karolina Post
Cykl: Świat Mithgar
Wydawnictwo: ISA
The Dragonstone
smoki, magia, elfy, podróże, proroctwo, wizje,
alex2586

Wizje Arin pojawiają się noc w noc, wyłaniając się z ogniska, przy którym siedzi. To przebłyski wydarzeń minionych lub mających dopiero nastąpić. Są piękne, ale i przerażające, zwłaszcza ta ostatnia. Część wizji stanowi tajemnicza zagadka. Arin ma odszukać kotkę, oko, pawia, fretkę i obrońcę, gdyż tylko na taką pomoc może liczyć. I tak zaczyna się najeżona niebezpieczeństwami wyprawa w nieznane, która zakończy się dopiero wtedy, gdy Arin uda się odzyskać obdarzony wielką mocą talizman.

źródło opisu: [Wydawnictwo ISA, 2002]

Karolina | 2014-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2014

Przyznam, że ta część podobała mi się dużo bardziej niż "Podróż Lisiego Jeźdźca". Po pierwsze była zgrabnie pomyślana. Czytelnik wiedział, że ta wyprawa wreszcie się skończy, a nie - jak w Lisim Jeźdźcu - że będzie prawdopodobnie trwała wiecznie (byłam nastawiona na przynajmniej 2 tomy, bo w pierwszym niewiele się działo). Etapy odnajdywania kolejnych członków wyprawy za każdym razem ożywiały historię i sprawiły, że gdy wreszcie wszyscy byli w komplecie naturalnym się stało, że miało dojść do kulminacji (odnalezienia Smoczego Kamienia). Po drugie historia po prostu wciągała. W "Jeźdźcu" miało nas zaintrygować porwanie Farrixa, ale w długiej wyprawie miłość jego żony to było za mało, żeby potrzymać zainteresowanie. Tymczasem w "Kaminiu" mamy dziwną przepowiednię i ciągłe zastanawianie się, co tak naprawdę oznacza. Trzecim ciekawym trikiem było wykorzystanie prawdziwej historii i kultury w kolejnych wątkach. Historia samurajów w rodzinie Aiko czy kultura arabska w jednej z krain....

Boczar Czarny | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Bardzo dobra powieść, podobnie jak jej poprzedniczka. Świetnie się ją czytało, nie mogłem się po prostu oderwać.
Kapitalnie autor sobie poradził z kreacją głównych postaci. Każda z rozpoznawalna i budzi sympatię czytelnika. Wielkie plus za bogato wykreowany świat, w którym toczy się akcja.
Bardzo mi się także podobała jak autor wczepił w tej opowieść problemy filozoficzno-egzystencjalne !
Pozycja godna polecenia.

Mariusz | 2014-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Prawdę mówiąc po przeczytaniu tej książki mam cokolwiek mieszane odczucia. Z jednej strony - epicka, pełna niebezpieczeństw i ryzyka podróż, bardzo bogato i stosunkowo realistycznie opisywana, z drugiej, niestety trochę naiwnie zarysowani bohaterowie - odpowiednik naszego wikinga, samuraj w wersji kobiecej, mistrzyni włamań itd. I co najgorsze, wszyscy z nich są tak bardzo dobrzy, że niemal bez skazy. To chyba jest kwestia, która najbardziej mnie drażniła podczas lektury. Ogólnie jednak czyta się przyjemnie, opisy, mimo że często długie i rozbudowane nie przynudzają, fabuła trzyma się przysłowiowej kupy. Reasumując solidny kawałek literatury fantastycznej spod znaku motywu drogi.

| 2010-11-20
Przeczytana: lipiec 2010

alamar6 | 2013-01-17

Opinia wcześniejsza wzbudziła we mnie lekki gniew i smutek. Wydaje mi się, że jej autor nie do końca zrozumiał sens tej książki.Mądre i ciekawe interpretacje na temat końca świata, celu życia, przeznaczenia, wolnej woli dają dużo do namysłu. Powracając do tematu książka interesująca, bogato opisany krajobraz, świetny zarys bohaterów(Alos,Delon,Aiko,) mających jakże odmienne osobowości. Cóż wzruszające zakończenie będące wisienką na torcie pozostawia niedosyt, chcę się więcej i więcej. Długi, a nawet za długi wstęp jest jedynym wyraźnym minusem.Cało książka pisana lekko, jest przyjemna. Piękne cytaty (,,Nadrzędną wartością w życiu jest samo życie")świadczą o niebywałym kunszcie pisarskim autora.Polecam!

Rid | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2008