Niegrzeczne dziewczynki w Biblii

Wydawnictwo: Aetos Media
Bad girls of the Bible
religia
Noemi Ostafin

Popularna powieściopisarka Liz Cutris Higgs skierowała spojrzenie na wampy i ulicznice w Biblii. Szukając nauk, jakie można wyciągnąć z ich historii, opowiada je na nowo z ogromnym humorem i głębokim wejrzeniem w ich znaczenie.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Książkowa-Fantazja | 2014-04-14
Przeczytana: 20 marca 2014

Liz Curtis Higgs to wielokrotnie nagradzana mówczyni, która przemawiała 1500 razy we wszystkich stanach Ameryki. Ponadto autorka powieści historycznych (które były wielokrotnie nagradzane) i poradników dla kobiet. W swoim dorobku ma 28 książek, które zostały wydane w 3 milionach egzemplarzy. Największym zainteresowaniem cieszy się seria o "niegrzecznych dziewczynkach", obejmująca "Niegrzeczne dziewczynki w Biblii", "Naprawdę niegrzeczne dziewczynki w Biblii", a także "Trochę niegrzeczne dziewczynki w Biblii".
"Opowiedzenie o wstydliwej przeszłości nie wiąże cię z nią za zawsze – wręcz przeciwnie , to cię uwalnia od jej władzy, bólu.”

"Niegrzeczne dziewczynki w Biblii" to powieść, a zarazem anty-poradnik, który ukazał się za pośrednictwem Wydawnictwa Aetos. Autorka wybrała na swoje bohaterki femmes fatales, a dokładnie mówiąc skupiła się na dziesięciu kobietach. Trzeba zacząć od pierwszej grzesznicy - Ewy, która okazała swą słabość - łakomstwo i słabą wolę. Następnie żona Potifara...

Monika | 2014-05-08
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Bardzo mnie ta książka rozczarowała. Jest naiwna i mało ciekawa.
Niestety, zabrałam ją na wakacje i to był zły pomysł :(
Na szczęście w hotelu, w którym byłam znajdowała się biblioteczka (rewelacyjny pomysł!). Można z niej było coś pożyczyć, zabrać na zawsze lub zostawić. Tak więc "Niegrzeczne dziewczynki..." zostały oddane do biblioteczki hotelowej. Może ktoś inny doceni tę książkę i przeczyta z zainteresowaniem.

bibliofilka | 2014-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Mam wrażenie, że ostatnio na rynku książki pojawiło się wiele pozycji nawiązujących do historii biblijnych bądź prób interpretacji Pisma Świętego. Trudno jednoznacznie do tego się odnieść - czy rzeczywiście jest to wyraz przekonań religijnych czy po prostu chwyt marketingowy. Może zostawmy te rozważania. Jestem świeżo po lekturze „Niegrzecznych dziewczynek w Biblii”. Tytuł - trzeba przyznać - trafny, a bardziej przyciągający uwagę, gdyż natura ludzka okazuje się czasami silniejsza do rozumu i kusi nas tym, co nie jest do końca dobre, a wręcz jest niegrzeczne (łagodnie mówiąc) lub grzeszne czy zakazane. Ale zajrzyjmy do środka.

Autorka - Liz Curtis Higgs - jak pisze we wstępie, sama kiedyś była niegrzeczną dziewczynką i robiła bardzo złe rzeczy, ale na swojej drodze spotkała mężczyznę, który odmienił jej życie. Dlatego ma słabość do tych grzesznych dziewczynek. Niegrzeczna - pojęcie może wydawać się trochę względne, dlatego autorka podaje definicję niegrzecznej.
„To, co naznacza...

aleksnadra | 2014-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Czy niegrzeczny- to ktoś, kto celowo zachowuje się niezgodnie z tzw. obowiązującymi normami, a może to szereg niezamierzonych pomyłek i gaf, z których trudno wybrnąć? Czy niegrzeczna rola jest przypisana raz na zawsze, czy istnieje możliwość wyjścia z tej niewygodnej ramy?

Liz Curtis Higgs próbuje rozważyć ten temat na podstawie kobiet z Biblii, do których przylepiła się łatka grzesznej. Jest ich dziesięć, a wachlarz, stopień ich niegrzeczności jest szeroko rozłożony. Na podstawie życiorysów: Ewy, żony Potifara, żony Lota, Samarytanki przy studni, Dalili, Safiry, Rachab, Jezebel, Mikal i jawnogrzesznicy tworzy współczesne opowiadanie, a później szczegółowo objaśnia każde postępowanie w kontekście Biblii, wiary, życia.
Jak zauważyła Liz: "starsi komentatorzy obwiniali za wszystko kobiety i przedstawiali mężczyzn jako bohaterów. Bardziej współcześni za wszystko obwiniają mężczyzn- kobiety opisują jako ofiary, a meżczyzn jako łajdaków. Prawda leży gdzieś pośrodku i to było moim...

To, co zdziwiło mnie w tej książce najbardziej to chyba fakt, że mi się podobała!
Dostałam ją od koleżanki i zaciekawiona okładką oraz tytułem zaczęłam czytać i...
wróciłam do drugiej klasy podstawówki na lekcję religi z księdzem Arkiem.
Styl pisania pani Liz uderzająco przypomina mój stary podręcznik do religii, sprawiając, że rozczulona nostalgią pochylałam się nad "Niegrzecznymi dziewczynkami...".
Zawsze lubiłam biblijne przypowieści i różne legendy, więc przyjemnie było dowiadywać się różnych nowych rzeczy o diesięciu kobietach (z których wcześniej w sumie znałam tylko trzy) występujących w Biblii.
Za zbędne uważam jednak te historie współczesne, bo były po prostu naiwne i trochę przygłupawe.

Książka ta nie zmieniła mojego życia ani nie dała mi żadnego "przebudzenia" religijnego, ale czytało się bardzo lekko i miło (może poza kilkoma wyjątkami).

Dziękuję, Maju za prezent, który tak niesamowicie przypomniał mi nasze coraz to bardziej odchodzące w dal dzieciństwo...

Karolina | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

No cóż...szału nie ma. Spodziewałam się czegoś więcej - tym bardziej, że już czytałam podobne książki, w których historia biblijna jest w pewnej części przeniesiona w bliższe nam czasy lub po prostu opowiedziana współczesnym językiem. Tutaj autorka miała pewien pomysł ale według mnie kompletnie nie udało jej się przenieść historii do współczesności. Wyszło to mało przekonująco, momentami wręcz infantylnie - żeby nie powiedzieć żenująco...A podeszłam do niej z dużym zapałem i już na starcie miała u mnie fory - za samą tematykę.

Książka składa się kilku historii. Każda historia jest odrębna i składa się z trzech części.

1. Współczesność - bohaterka jest przeniesiona w dzisiejsze czasy i przeżywa te same rozterki co kobieta opisana w biblii...niestety to wyszło najgorzej.

No bo wypuszczenie prostytutki, która popełniła morderstwo na wolność " bo sędzia jest łaskawy" niestety nie przekonało mnie ( chociaż rozumiem przekaz biblijny)
Dwóch naukowców uciekających przed policją,...

Sosenka | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Ostatnio czytałam powieść religijną inspirowaną pięcioma najważniejszymi w dziejach Jezusa kobietami. Tym razem znowu miałam okazję zapoznać się głębiej z owym tematem, jednak bohaterkami w tym przypadku było aż dziesięć kobiet biblii. Ewa, żona Lota, żona Potifara, Rachab, Dalila, Mikal Izebel, Safira, Samarytaninka przy studni i ewangeliczna Jawnogrzesznica, to cała plejada występujących w książce postaci. Wszystkie ściśle związane są z przypowieściami chrześcijańskimi, każda ma własną historię i przesłanie. Właśnie ono jest tutaj najważniejsze.
Na okładce książka ta reklamowana jest jako anty-poradnik. Rzeczywiście autorka postanowiła bardziej skłonić się nie ku powieści, ani też obrzuceniem nas suchymi faktami, lecz raczej uczynić z do tej pory zawsze poważnie opisywanej wiary coś, co może nie tylko wprawić w podziw, ale i rozbawić. Zdecydowanie jej się to udało. Na pewno każdy chociaż raz w życiu, rozmawiając lub myśląc o wierze chrześcijańskiej, zastanawiał się nad...

Cecily | 2014-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Muszę przyznać, że do tej książki podchodziłam dość sceptycznie, ale na szczęście się nie zawiodłam. Fakt, że niektóre wypowiedzi autorki jak i kryteria, według których prezentuje postacie biblijnych kobiet, bywają irytujące nie umniejsza wcale wartości tej pozycji. Książka zawiera wiele ciekawych spostrzeżeń dotyczących Pisma Świętego i niektórych historii biblijnych oraz kilka zagadnień wartych rozważenia.

andria | 2013-10-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia
Przeczytana: październik 2013

Bardzo ciekawa książka. Z niektórymi kobietami opisanymi przez autorkę mogę się utożsamić :)
I rzeczywiście można czegoś się od nich nauczyć. Ja przynajmniej przyswoiłam sobie parę ciekawych rad.

Gosia_6 | 2014-03-17

"Niegrzeczne dziewczynki w Biblii" to dziesięć najsłynniejszych historii o kobietach, które występują na łamach Pisma Świętego. Femmes fatales, biblijne “niegrzeczne dziewczynki”. Czy możemy się czegoś nauczyć, czerpiąc wnioski z ich losów?

Liz Curtis Higgs wybrała dziesięć postaci kobiecych, które w swoim życiu niekoniecznie miały powody do dumy, jawnie grzeszyły, bądź skrycie knuły intrygi. Nie były one sobie jednak równe. Autorka podzieliła je na Zepsute do szpiku kości, Złe przez chwilę i Złe przez jakiś czas, ale nie na zawsze.

Każdy rozdział zaczyna się od fikcyjnej opowieści, która nawiązuje do biblijnej bohaterki. Po zakończeniu historii, autorka przypomina losy postaci z Pisma Świętego. Posługuje się cytatami, korzysta z różnych tłumaczeń, przypisów oraz komentarzy. Stara się w tej sposób jak najlepiej przybliżyć zajście, zachowując przy tym lekki ton. Pod koniec rozdziału autorka zadaje czytelnikowi osiem pytań, dzięki którym można zastanowić się nad przekazem, wpasować...