What The Buddha Taught

978-1-85168-142-6
buddyzm, Tybet
angielski
wojteo171

Beneath the enormous umbrella of Buddhism, there is a diverse galaxy of customs and beliefs, but there is also a kernel of truth that every sect holds dear. Rahula Walpola, scholar and monk, discovers this foundation of Buddhism for us first through straightforward explication, never skipping over a point that has yet to be substantiated, then through translations from key scriptures. Logical and focused, these are the essentials of Buddhism; know them first, then move comfortably on to other Buddhist works.

źródło opisu: amazon.com

Kasia | 2017-07-23