W dżungli zabija się anioły. Opowieść o siostrze Dorothy Stang

Wydawnictwo: Znak
The Greatest Gift. The Courageous Life and Heath of Sister Dorothy Stang
zakonnica, Dorothy, Stang
Ag2S

Opowieść o zakonnicy, na którą wydano wyrok śmierci. Sześć strzałów oddanych przez płatnego mordercę. Tak zginęła siostra Dorothy Stang. Spotkanie z zabójcą nie było dla niej zaskoczeniem. Wiedziała, że za jej głowę wyznaczono cenę. Mimo to powtarzała: „To moi ludzie. Chcę być z nimi w ich walce”. Siostrze Dorothy Stang, przez najbliższych zwanej po prostu Dot, nikt nie odebrał życia. Miała...

Opowieść o zakonnicy, na którą wydano wyrok śmierci.

Sześć strzałów oddanych przez płatnego mordercę. Tak zginęła siostra Dorothy Stang. Spotkanie z zabójcą nie było dla niej zaskoczeniem. Wiedziała, że za jej głowę wyznaczono cenę. Mimo to powtarzała: „To moi ludzie. Chcę być z nimi w ich walce”. Siostrze Dorothy Stang, przez najbliższych zwanej po prostu Dot, nikt nie odebrał życia. Miała wybór. Oddała życie w sposób wolny.
W dżungli zabija się anioły to oparta na faktach opowieść o kobiecie, która przez ponad trzydzieści lat mieszkała w amazońskiej dżungli wśród najuboższych. Była nauczycielką, walczyła o ich prawa, wzywała do zaprzestania rabunkowego wyrębu tropikalnych lasów. Kochała ludzi i Ziemię. Śmierć Dorothy dla tych, z którymi żyła była ogromnym ciosem. Nie odebrała im jednak nadziei.
To historia zwykłej kobiety, której pełne poświęcenia i pasji życie jest dowodem na to, że warto podążać swoją drogą.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2010

źródło okładki: www.znak.com.pl/

Anna | 2012-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Każdy ma pewnie chwile zmęczenia. Często warto wtedy po prostu odpocząć, by później wrócić do pracy ze zdwojoną energią. Są jednak tacy ludzie, którzy nie potrafią po prostu nic nie robić. Często mówi się o nich pracoholicy, albo nieco ładniej „ludzie z pewnym powołaniem” do danego zajęcia. To drugie określenie kojarzy się chyba jednak bardziej z osobami duchownymi. Właśnie o takiej osobie dzisiaj opowiem. Kobieta odważna, cierpliwa, wierząca w to co robi i niesamowicie uparta. Oto kilka słów o siostrze Dorothy Stang.
Dot urodziła się w dość biednej amerykańskiej rodzinie. Jej dzieciństwo nie różniło się niczym szczególnym. Była oczywiście, jako prawdziwa konserwatywna katoliczka obwarowana wieloma zakazami, ale nie przeszkadzało jej to za bardzo. Wszyscy żyli wszak skromnie, gdyż były to czasy wielkiego kryzysu w USA. Każdy radził sobie jak umiał, ale było coś w życiu tej małej rezolutnej dziewczynki, co niejako zbudowało jej widzenie świata. Oprócz wiary w Boga, dla Stangów...

wkwiatki | 2011-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Historia zakonnicy, która zawsze przede wszystkim była człowiekiem. Lubiła, co lubiła; była, jaka była i tego nikomu nie udawało się zmienić. Zresztą- nawet nie próbowano.
Jako siedemnastolatka przyjmuje... habit. I w tym momencie kończy się beztroskie życie młodej dziewczyny, a zaczyna się istnienie młodej zakonnicy. Początkowo było ciężko dostosować się do rygoru panującego w klasztorze, przestrzegać ślubów czystości. Z przysięgą ubóstwa jakoś sobie radziła- nigdy nie wiodło jej się dobrze w sprawach finansowych.
Marzyła o wyjechaniu na misje i to marzenie- po latach nauki- spełniło się. Wyjechała z Ohio.
Posługując i szerząc Dobrą Nowinę, zjednywała sobie sympatię równie łatwo, jak przysparzała wrogów. Była kochana przez "swoich ludzi" i znienawidzona przez swoistą mafię. Nie nosiła habitu- w pierwszych dniach swej posługi pocięła tę szatę i zrobiła z niej spódnicę, było bowiem strasznie gorąco. Mimo że za jej głowę oferowano 50 tys. dolarów, ona była spokojna. "Nikt nie odważy...

masza | 2015-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2015

Siostra Dorothy jest z pewnością osobą, o której warto mówić. Niemniej jednak ta książka ciągnie się jak flaki z olejem. Jest bardzo merytorycznie napisana, kumulacja informacji mnie przytłaczała.

Minawi | 2016-08-09
Przeczytana: styczeń 2016