Wagon Rosja

Wydawnictwo: Czarne
Россия: Общий вагон
978-83-7536-204-6
Lilith

Gdzie znaleźć duszę "głuchej, ciemnej ojczyzny"? Nikita – przeciętniak i hipochondryk – rusza w senną ekspedycję po zakątkach Rosji, by zbierając opowieści, dotrzeć do istoty swojego dziwnego kraju. "Wagon Rosja" to tygiel namiętności, rozpaczy i marzeń pstrokatych gapowiczów: pedagoga społecznika, awangardowej poetki, popa namiętnego palacza, Czeczenki u kresu sił, wędrownego filozofa, informatyka ofermy, kombatantów wojny ojczyźnianej, homoseksualisty kołchoźnika, nierozgarniętego tłumacza Žižka, starców, odbywających "krucjatę" przeciw rządowej polityce cięć socjalnych, wreszcie – samego Nikity, który powoli nabiera odwagi głoszenia własnych sądów i działania. "Wagon Rosja" to bowiem także historia o dojrzewaniu do czynu, aktywnego oporu przeciw nadużyciom coraz bardziej autorytarnej politycznej i ekonomicznej władzy.

Mateusz | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Jeśli oczekujesz książki niejednoznacznej, z której wyciekają wręcz wszelkie ludzkie wydzieliny, która pełna jest alkoholizmu, prostytucji, narkomanii, okraszonej biedą, podłej w rosyjskich realiach starości... to ta książka jest dla Ciebie.

Rosja w pigułce - przed użyciem przeczytaj ulotkę (uwaga na skutki uboczne).

PS. polecam fragment z mówiącą na tacy głową Maschadowa

Kasia | 2012-02-01

Z każdej kartki zieje pesymizm. W książce nie ma ani jednej pogodnej sceny, ani jednego uśmiechu. Jest za to wszystko, co najgorsze, wszelkie brudy autorka wywleka na światło dzienne i wyolbrzymia. Z pewnością tak nie wygląda Rosja. To, co zrobiła Kluczariowa, jest jedynie karykaturą kraju i więcej mówi o autorce niż o rzeczywistości. No ale co? Każdy ma prawo do tworzenia własnej literatury.

Jak dla mnie książka jest kiepska. Nie wnosi niczego wartościowego, wręcz neguje wszelkie wartości, wmawia nam, że ich nie ma. Jedym słowem kłamie, gdyż piękno jest możliwe. Rosja jest piękna.

Alivea | 2011-05-23

Słodko - gorzka, z naciskiem na "gorzka" opowieść o współczesnej Rosji. Główny bohater - Nikita rusza pociągiem po najdalszych zakątkach swojego kraju by go zrozumieć i dojść do istoty prawdziwej Rosji.Zwykli ludzie których spotyka na swojej drodze są otwarci i chętnie dzielą się swoimi w większości - smutnymi przeżyciami.
Całość można podsumować cytatem z Puszkina i zarazem z powyższej książki - "Diabeł mnie podkusił, żeby z moim rozumem i talentem urodzić się akurat w Rosji"...

Anka | 2011-12-06
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Z tyłu okładki zdjęcie delikatnej, młodziutkiej blondyneczki. Będę czekała na następne książki, gdy Natalia będzie starsza, bo po tym co przeczytałam zapowiada się niezwykle interesująco, szczególnie dla mnie - zadeklarowanej wielbicielki rosyjskiej duszy i wszelkich prób jej opisu.
Nie podobała mi się tylko wydumana końcówka.Całą resztę czytałam z prawdziwą przyjemnością.

wirydiana | 2011-03-25
Przeczytana: 25 marca 2011

Nikita, niepoprawny romantyk ze skłonnościami do częstych omdleń, wyrusza w metaforyczną podróż. Do jego wagonu wsiadają różni ludzi obarczeni różnymi historiami. Każda z nich w przedziwny sposób zostaje w nim, wypełnia go, wiodąc ku przeznaczeniu. Poznajemy historię nauczyciela geografii, który po powrocie do rodzinnego miasteczka usiłuje walczyc z rozprzestrzeniającą się ze szpitala gruźliczego epidemią tuberkulozy, a którego wszyscy, nawet jego najbliższa rodzina traktują jak wariata. Inna opowiedziana historia to dzieje Czeczenki, Taisy Josifowny, siedemdziesięcioletniej uciekinierki z Groznego, która mimo podeszłego wieku, sprząta piętnastopiętrowy budynek, zarabiając w ten sposób na życie, śpiąc w pokoju recepcjonistek.
Każda z tych opowieści to osobna historia człowieczego życia, wszystkie razem składają się na wielką, nieopowiedzianą historię Rosji. Czy po przeczytaniu wszystkich będziemy wiedziec więcej o naszym sąsiedzie? Nie sądzę. Utrwalimy się tylko w przekonaniu o...

KasiaKluadia | 2016-09-19

Ciekawa... Książka niespodziewajka...