83-7180-630-2
krzyż, nil, ramzes, egipt, intryga, spisek,
dona

Akcja Krzyża Nilu, powieści z gatunku fantasy, rozgrywa się w okresie panowania Ramzesa II, kilkadziesiąt lat po exodusie Żydów z Egiptu do Izraela. W pobliżu Memfis pojawia się człowiek zwany Neferem, którego możliwości i wiedza stają się przedmiotem nieustannego pożądania wywiadów - faraona, wezyra, kapłanów i Żydów. Nefer jest człowiekiem nam współczesnym, Europejczykiem, wysłanym przez areopag bogów, którzy wszyscy, od Jahwe po Imhotepa i Tota, okazują się być niższym wcieleniem tego samego Absolutu. Wypełnia on eksperymentalną misję, mającą na celu ratowanie świata. Wojna wywiadów angażująca bez reszty wszystkie strony konfliktu, zaskakująca akcja o narastającym napięciu, prowadzi do nieoczekiwanego finału.
Sądzę, że w kulturach starożytnych można odnaleźć - głęboko (i może celowo) tam ukryty - prapoczątek wszechrzeczy, w którym łączą się religia i filozofia z nauką i sztuką, medycyna i wiedza z magią i intuicją, dając w efekcie dar odróżniania dobra od zł, oryginału od falsyfikatu. Wielkość i głębię tego fenomenu odkrywałem latami początkowo jako lekarz i naukowiec, później jako podróżnik i dziennikarz, przemierzający bezdroża Egiptu, Dwurzecza, Tybetu, Meksyku, Chin. Zdobytą wiedzą podzieliłem się już ze słuchaczami Polskiego Radia w cyklu słuchowisk "Tajemnice starożytnej medycyny", teraz chcę to uczynić z czytelnikami, którzy wraz z bohaterami mojej powieści mogą zanurzyć się w zamierzchłe dzieje, kiedy młyny historii mieliły inne ziarna - a kto wie, czy ich kamienie nie kręciły się w zupełnie inną stronę niż obecnie. Jan Niżnikiewicz

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1997

źródło okładki: zdjęcie autorskie użytkownika DafNe

Książka zaczyna się intrygująco. Nie wiem, jak się kończy, bo nie dobrnęłam do końca :(
O Egipcie pochłaniam wszystko z mniejszym bądź większym zainteresowaniem. Po raz pierwszy zainteresowania nie czułam w ogóle...

DafNe -> dziękuję :)

lilkaostaf | 2015-05-20