Testament Świętego Stefana

Wydawnictwo: Fronda
historyczna

Testament Świętego Stefana zawiera dwa teksty przypisywane pierwszemu królowi Węgier, żyjącemu na przełomie X i XI wieku. Pierwszy to Przestrogi króla św. Stefana dla jego syna, księcia św. Emeryka zbiór wskazówek, jak powinien rządzić państwem władca sprawiedliwy drugi to Statuty św. Stefana czyli zbiór praw wydanych przez tego właśnie monarchę. Dzieła te będące najstarszymi zabytkami piśmiennictwa węgierskiego w oryginale spisane po łacinie stanowią wybitny przykład mądrościowej literatury średniowiecznej.

melkein | 2013-11-22
Na półkach: Przeczytane, Węgierskie