Thân Phân Cua Tinh Yén
Smutek, wojny
dona

Smutek wojny, wielki bestseller w Wietnamie, a później w Europie i Stanach Zjednoczonych, to wielki debiut literacki Bao Ninh. Bohaterem tej niezwykłej powieści jest Kien - młody chłopak przeżywający pierwszą miłość; kadrowy oficer walczący w jednej z najkrwawszych bitew; pisarz próbujący w powojennym Hanoi rozpocząć nowe życie. Kien usiłuje poradzić sobie z barbarzyństwem wojny, chce zrozumieć miłość, śmierć i los, który go oszczędził. Powieść na przemian liryczna i brutalna, naiwna i skomplikowana, odkrywa nową prawdę o tamtych latach i raz jeszcze dowodzi, że bez względu na to, kto wygrywa wojnę, jej ofiarą zawsze jest człowiek. Bao Ninh urodził się w Hanoi w 1952 roku. W czasie wojny wietnamskiej służył w 27 Brygadzie Młodzieżowej i był jednym z dziesięciu członków tej jednostki - spośród pięciuset wyruszających na front - którzy przeżyli wojnę.

Kinga Schroeder | 2011-03-02

Książkę polecam wszystkim tym, którzy lubią dobrą lekturę przeczytałam ją kilkakrotnie mimo, że nie lubię książek wojennych ta wciągnęła mnie tak, iż będę ją jeszcze kilkakrotnie czytać.

Scel | 2015-05-23
floydowa_sowa | 2015-03-04