Il fumo di Birkenau
978-83-60210-49-9
literatura faktu
Justyna Sobczak

To zbiór sześciu opowiadań autorstwa Liany Millu (włoskiej Żydówki), byłej więźniarki obozów Auschwitz i Ravensbrück, których akcja rozgrywa się w kobiecej części obozu Birkenau. Książka została opublikowana po raz pierwszy już w 1947 roku i według opinii Primo Leviego (autora znanej powieści Czy to jest człowiek ) stanowi jeden z najbardziej wstrząsających dokumentów dotyczących kobiecego obozu Birkenau. Bohaterki wstrząsających opowiadań – kobiety różnych narowości, w różnym wieku, o różnych charakterach i temperamentach – rozpaczliwie walczą o przetrwanie. Prawie zawsze walka kończy się przegraną: nie tylko w sensie utraty życia (umiera Maria wraz ze swoim przedwcześnie urodzonym dzieckiem, giną porażeni prądem Bruna i jej nastoletni syn Pinin), ale również w sensie moralnym (Lotti zostaje prostytutką w obozowym burdelu). Sama narratorka stoi trochę z boku. Co prawda ujawnia swoje uczucia, tak samo jak inne więźniarki odczuwa głód, ból, zimno i strach, ale stara się nie oceniać postępowania innych. Lejtmotywem wszystkich opowiadań jest wszechobecny, duszący i złowieszczy dym z krematoriów, towarzyszący bohaterkom na każdym kroku ich obozowej gehenny.

katiakate | 2014-06-18
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Nie chciałabym zestawiać słowa "wycieczka" i "obóz koncentracyjny", ale tak: książkę tę przeczytałam po wycieczce do Oświęcimia. Całość wydawała mi się piosenką śpiewaną komuś przed snem, kołysanką. Przerażającą kołysanką, która nie pozwala zamknąć oczu. Okładka również wprawia w niepokojący nastrój.

anique | 2016-11-14

Poruszający i wstrząsający zbiór opowiadań, przedstawiający różne historie z obozu koncentracyjnego. Napisana dość prostym stylem.

atalanta | 2012-03-06

Świetna książka. Sześć dramatycznych opowiadań o kobiecych losach w obozie Birkenau.

Anna Grochal | 2012-06-25
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Książka, której opisać się nie da - brak słów... Trzeba o tym wiedzieć, pamiętać...

graivre | 2018-02-24
Natalia | 2018-02-13