Łódzkie judaika na starych pocztówkach

Wydawnictwo: Piątek Trzynastego
8388742019
historyczna

Album ten próbuje przywrócić pamięć o tych miejscach, które już nie istnieją, a także przypomnieć funkcje budynków istniejących, ale obecnie anonimowych, które utraciły swoją historię. Gmina Wyznaniowa Żydowska stanowiła, tak samo jak Łódź, swoisty fenomen rozwoju. Na przykład: w roku 1807 Łódź zamieszkiwało 55 Żydów na 430 mieszkańców, w roku 1909 społeczność żydowska liczyła już 88,200 osób na ogólną liczbę 393,500 mieszkańców natomiast przed wybuchem II wojny światowej Gmina Żydowska to już około 230,000 członków, czyli blisko 40 % mieszkańców miasta.

amarantello | 2013-02-23