* Morderca nie do wynajęcia * Nosorożec * Pieszo w powietrzu * Król umiera, czyli ceremonie * Głód i pragnienie. Dramaty Eugene Ionesco, który będąc autorem awangardy Teatru Absurdu lat pięćdziesiątych protestował przeciw wszelkim schematom i kompromisom tego czasu, zaliczane są do kanonu dramaturgii współczesnej. Są to sztuki o buncie przeciw stereotypom myślenia i zachowań, które demaskują...

Dramaty Eugene Ionesco, który będąc autorem awangardy Teatru Absurdu lat pięćdziesiątych protestował przeciw wszelkim schematom i kompromisom tego czasu, zaliczane są do kanonu dramaturgii współczesnej. Są to sztuki o buncie przeciw stereotypom myślenia i zachowań, które demaskują natrętność banału i zagrożenia, jakie niesie powszechny kompromis. Świat tzw. Przeciętnych ludzi: urzędników noszących czarną teczkę, sklepikarzy, kelnerek, paniuś z pieskiem lub kotem pod pachą, zdebilałych staruszków, eleganckich starszych panów, dozorczyń machających miotłą i podsłuchujących wszystkie rozmowy, ukazany jest w karykaturalnym krzywym zwierciadle. Jest to nie tyle świat, co raczej światek marionetek pozbawionych autentyzmu, manipulowanych przez powszechnie panujący obyczaj.

Kamasz | 2013-09-04
Przeczytana: lipiec 2013

Nie rozumiem dlaczego ta pozycja nie widnieje na liście lektur szkolnych. Absolutna klasyka z gatunku czytanych jednym tchem. Z kolką.

krupka1 | 2016-03-02
Russkaya | 2014-01-04