Żukow

Tłumaczenie: Mariusz Pindel
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielkie Bitwy, Wielcy Dowódcy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
Zhukov. The rise and fall of a great captain
83-11-09496-9
Żukow, ZSRR, II wojna światowa
historia
Krzysiek W

Od chwili rozpoczęcia niemieckiej inwazji w czerwcu 1941 roku aż do momentu, gdy wojska radzieckie utorowały sobie drogę do Berlina w maju 1945 roku nazwisko Żukowa ściśle wiązano z serią zwycięstw w ważnych bitwach na lądzie, które zmieniły bieg II wojny światowej w Europie. Ale w latach 1946-53 Żukow był skazany na zsyłkę. Później , po śmierci Stalina, na pozór odzyskał swoją pozycję, zostając ministrem obrony. Jednak nowy awansem nie cieszył się długo. W 1957 następca Stalina, Nikita Chruszczow, oskarżył Żukowa o bonapartyzm i usunął z zajmowanych stanowisk w partii i rządzie, skazując go na izolację.

slowly | 2011-05-02
Przeczytana: 2005 rok