Jak zrujnować gospodarkę, czyli Keynes wiecznie żywy

Tłumaczenie: Witold Falkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rynek i Wolność". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
Inflation and the business cycle : the collapse of the Keynesian paradigm
83-89812-02-9
filozofia i etyka
AGNIESZKA

Fragmenty pism człowieka, który dla wielu europejskich ekonomistów i polityków uchodzi za guru i ideowego przywódcę: ?Wyłożoną w Ogólnej teorii całościową teorię produkcji znacznie łatwiej można stosować w warunkach państwa totalitarnego; łatwiej niż teorię produkcji i dystrybucji danego produktu wytworzonego w warunkach wolnej konkurencji i znacznego zakresu leseferyzmu. [...] Cieszyłbym się, gdyby moja teoria mogła dołożyć choć niewielki kąsek do potrawy, którą przygotowali niemieccy ekonomiści" (Keynes, ze Wstępu do niemieckiego wydania Ogólnej teorii, 1936).?W odważnych eksperymentach bolszewizmu, nazizmu i faszyzmu nie zabraknie wielu błędów, ale nikt nie potrafi powiedzieć, który z tych systemów okaże się najlepszy" (Keynes, National Self-Sufficiency, 1933).I choć nie podobał mu się masowy terror i zagłada, które wynikały częściowo z tempa rewolucyjnych przemian, a częściowo ze ?swoistego bestialstwa obecnego w naturze rosyjskiej - a raczej rosyjskiej i żydowskiej, bo obecnie obie te natury sprzymierzyły się ze sobą". Wyrażał też poważne wątpliwości, czy ?rosyjski komunizm" sprawi, że ?Żydzi będą mniej chciwi" (Keynes 1925). Keynes był od dawna antysemitą. Będąc w Eton, napisał esej zatytułowany Różnice między Wschodem a Zachodem. Potępił w nim Żydów jako lud Wschodu, który ma ?głęboko zakorzeniony instynkt wrogości wobec Europejczyków i dlatego jest przez Europę niechciany". ?Żydzi nie mają więc szans na asymilację w cywilizacji

Zbiszek76 | 2013-10-29
Przeczytana: listopad 2011

Krótkie ale treściwe. Dobry punkt wyjściowy do przygody z Austriacką Szkołą Ekonomii. Polecam wszystkim przed wykładami z mikro- i makroekonomii. Mina wykładowcy (keynesisty) po przytoczeniu cytatów z książki - BEZCENNA!!!

Dobre podstawy ekonomii dla laika. Trudno jest tę książkę czytać jednym tchem, raczej się do niej wraca i stopniowo zapamiętuje pewne elementy. Ujmuje ona w zgrabny sposób kilka istotnych aspektów i pomaga lepiej zrozumieć działania ludzi w kontekście rynku. Z pewnością nie jest to jednak literatura mocno fachowa.

Tobson | 2015-11-06
Przeczytana: marzec 2015

Ktokolwiek z Was przeczytał "Ogólną teorię.." Keynesa, niezależnie czy zrozumiał ją czy nie :), powinien w następnej kolejności sięgnąć po tę książkę. "Jak zrujnować gospodarkę..." dość dobitnie pokazuje nie tylko to, jakim człowiekiem był Keynes, ale też jakie błędy popełniał pisząc swoje dzieło. Ciekawostką jest udowodnienie jemu nieznajomości teorii kapitału i realnej stopy procentowej Bohm-Bawerka oraz czytania tytułów przeważnie od kolegów z Cambridge itp., co mocno zawężało jego horyzonty.
Polecam!

AGNIESZKA | 2010-08-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

5 artykułów które ukazują jaką postacią był Keynes i jak ten człowiek zdołał do swojej teorii przekonać rzeszę ludzi. Świetna książka, polecam każdemu. A najbardziej tym którzy choć trochę są w temacie.

Krzysztof Lewko | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Każdy kto sięga po tą książkę raczej zna końcowy pogląd Keynesa.
Bardzo ciekawie pokazana tu została ewolucja jego poglądów oraz co najważniejsze, czyli charakter samego Keynesa.

MateuszZ | 2017-04-03
HellAwaits | 2016-11-12